Japonsko
-
Zajímavá místa
Japonsko je země, kde se tradice setkávají s nejmodernější technikou, kde starobylé chrámy kontrastují s lesknoucími se mrakodrapy a kde se workoholismus střetává s uměním meditace. Nejznámější památky se vám podaří projít za několik týdnů, ale opravdové Japonsko poznáte, až když vstoupíte mezi místní a budete sledovat jejich život.
Hlavní město Japonska se jmenuje Tokio. Sídlí v něm nejen císař, ale i důležité správní, finanční, obchodní a kulturní instituce. Město s 12 miliony obyvatel najdete na ostrově Honšú. Tokio má několik center vzájemně propojených vlakovou linkou Jamanote. Při procházce městem zavítejte do čtvrti Haradžuku s drobnými obchůdky a bary nebo do nákupního a zábavního centra Šibuja. V Šindžuku zažijete atmosféru nejrušnějšího nádraží na světě a v Asakusa stojí chrám Sensó-dži zasvěcený bohyni milosrdenství Kannon.
Neméně zajímavá Ósaka je známá pestrou gastronomií, historickým hradem a divadelními představeními v Kabuki a v Bunraku. Soustřeďuje se tu chemický průmysl, železárny, ocelárny a doky. Historické památky lehly popelem za 2. světové války a tvář Ósaky se proměnila v betonový komplex mrakodrapů, nadzemních dálnic a nočního života. Moderní architekturu skvěle reprezentuje mrakodrap Umeda Sky Building. Z hrstky historických památek stojí za vidění jeden z nejstarších buddhistických klášterů Tennódži a hrad Ósakadžó. Za nočním životem se vydejte do Dótombori a Amerika-Mura. Zeleným srdcem Ósaky je park Namba Parks.
Smutnou historií proslulo město Hirošima. Dne 6. srpna 1945 na Hirošimu dopadla první atomová bomba na světě. Výbuch přežila budova Genbaku Dome, jejíž torzo je symbolem míru. Genbaku Dome sloužil jako sídlo obchodní komory a stál 160 metrů od epicentra výbuchu. Památka byla v roce 1996 zapsána na seznam UNESCO. S její výstavbou je spojeno jméno českého architekta Jana Letzela. K bombě Little Boy se vztahuje i Muzeum atomové bomby a Park míru. Kjóto je povinnou zastávkou při cestách Japonskem. Historické město a kulturní centrum císařství skrývá přes 2 tisíce svatyní a chrámů, 3 paláce a desítky zahrad a muzeí. Hrad Nidžó o rozloze 275 000 m2 figuruje na seznamu UNESCO. Tvoří ho dvojité opevnění, palác Ninomaru, palác Honmaru, budovy pro poddané a několik zahrad. Jeden z nejkrásnějších chrámů se jmenuje Nanzen-dži. Obklopuje ho zenová zahrada a jeho symbolem se stala mohutná vstupní brána San-mon. Prohlédněte si i zlatý pavilon Kinkaku-dži a stříbrný pavilon Ginkaku-dži.
Město Nara bylo prvním hlavním městem Japonska. Turisté míří nejprve do chrámu Tódai-dži a hned poté za největší dřevěnou stavbou na světě Daibutsu-den, která ukrývá 16 metrů vysokou sochu Buddhy pokrytou 130 kilogramy zlata. Chrám Kófuku-dži z roku 710 se pyšní druhou nejvyšší pagodou v Japonsku a v zahradě Isui-en vás překvapí stáda ochočených srn, které nakrmíte z ruky.
Nejkrásnější dochovaný japonský hrad Himedži pochází z roku 1580. Vypíná se nad stejnojmenné město nedaleko Kjóta. Jeho sněhobílé hradby kontrastují s šedivými střechami. Za dobu své existence nebyl hrad nikdy dobyt.
Dominantou národního parku Fudži-Hakone je posvátná hora Fudži. Stojí osamoceně uprostřed krajiny plné lesů a jezer. Na vrchol vede 6 upravených cest. Ti, kdo zdolají nejvyšší horu Japonska, pohlédnou do sopečného kráteru s 6 výstupy zvanými „6 okvětních plátků Fudži.“