Kazachstán
-
Zajímavá místa
Hlavní město Astana je druhé největší město v Kazachstánu. Role metropole se zhostilo až v roce 1998, kdy vystřídalo Almaty. Z opomíjeného centra severu se rázem stává moderní velkoměsto s mrakodrapy, obchodní čtvrtí, letištěm, nákupními domy, zábavním parkem a futuristickou architekturou. Té vévodí věž přezdívaná „Chupa Chups“. Oficiálně se jmenuje Baterek a tyčí se do výšky 105 metrů. Z vyhlídky uvidíte celé město jako na dlani. Jednotlivá patra skrývají galerii, akvárium a restauraci. Při pobytu v Astaně nezapomeňte navštívit promenádu kolem řeky Išim, mešitu Nur-Astana, Sportovní palác, 150 metrů vysoké obytné domy Grand Alatau, Prezidentský palác nebo Pyramidu míru a souladu.
Bývalé hlavní město Almaty leží na jihu země na hranici s Kyrgyzstánem. Nad něj se zdvihají sedmitisícoví velikáni pohoří Ťan-šan a samo město stojí v nadmořské výšce 1500 – 2000 metrů. Ukázkou unikátní architektury jsou lázně Arasan, hotel Otrar či katedrála Cobor v parku Panfilov. Nákupní maniaky uchvátí Zelený bazar, kde seženete jak krásné řemeslné výrobky, tak pirátská DVD. Dvě vyhlídky na televizní věži se nachází ve výšce 146 metrů a 252 metrů. Na 2. nejvyšší stavbu v Kazachstánu vedou rychlostní výtahy a věž by měla přežít i zemětřesení o síle 10 stupňů Richterovy škály. Za hranicemi města objevíte krásná místa vhodná k procházkám v přírodě, lyžování a vodním sportům, např. lyžařské areály Tabagan a Šymbulak, Velké almatinské jezero, rekreační oblast Kok Tobe a Čarynský kaňon.
Jedno z nejstarších měst v Kazachstánu se jmenuje Turkestán. Bylo založeno ve 4. století našeho letopočtu na křižovatce obchodních cest. Karavany mířící na sever země se zde zastavovaly a nabíraly síly. Ve 14. století postavil vojevůdce Tarmerlán mešitu a mauzoleum a z Turkestánu se stalo náboženské centrum. Dnes sem míří poutníci z celého světa. Historické jádro města je zapsáno na seznamu UNESCO.
Jihovýchod Kazachstánu láká horolezce a sportovní nadšence k posouvání svých hranic. Pohoří Zailiysky Alatau a Küngey Alatau jsou plná ledovců, čtyřtisícovek, strmých kaňonů, hlubokých údolí, divokých řek a panenské přírody. Lépe přístupná je rezervace Aksu-Zhabagly v západním Ťan-šanu. V této nejstarší chráněné oblasti ve Střední Asii žije vzácný orbis horský či ťanšanský bílodrápý medvěd.
Fanoušci cest do vesmíru si smlsnou na návštěvě kosmodromu Bajkonur, odkud startovaly sovětské lodě Vostok, Voschod a Sojuz. Město Bajkonur a přilehlý areál je pronajatý do roku 2050 Rusku. Historii oblasti mapuje Muzeum kosmodromu Bajkonur. Součástí expozice je raketoplán Buran, jehož interiér si můžete prohlédnout, obleky kosmonautů, makety raket, historické fotografie a průřez technickými pokroky.
Celosvětový unikát jezero Balchaš má z poloviny slanou a z poloviny sladkou vodu. Západní sladký cíp jezera má žlutošedou barvu, zatímco východní slaná část přechází od modré do smaragdové barvy. Díky pravidelné lodní dopravě si užijete projížďku po hladině Balchaše. Hlavní přístavy jsou Burylbajtal a Burlitobe.