Keňa
-
Podnebí
Keňa je daleká země, jež je protínána rovníkem. Je tedy jasné, že Vás čeká především horko a ještě jednou horko. Samozřejmě záleží na části Keni, kterou navštívíte. Podnebí v Keni je tedy rovníkové, jehož synonymem může být proměnlivé. Nezapomeňte tedy kromě plavek také na pláštěnku nebo lehčí bundu. Rovník však není jediný faktor ovlivňující Keňské klima. Jsou to také větry, topografie, nebo vzdálenost od moře a nadmořská výška.
Jak je již zvykem u rovníkových zemí, i zde rozlišujeme období dešťů a období sucha. Nejpříznivější klima panuje na pobřeží, kde se teploty stále drží okolo 30 °C a neexistuje období sucha. Srážky se u pobřeží vyskytují především v říjnu a v květnu, po celý rok je vzduch velmi vlhký a horký. V okolí pobřeží spadne asi 1 000 milimetrů srážek za rok, nejvíce pak v červenci a květnu. To způsobuje jihovýchodní monzum.
Vysoko v horách Vás můžou překvapit naprosto neočekávané teploty, které mohou v noci klesnout k nule. Ty nejvyšší vrcholky jsou věčně pokryty sněhem a ledem. Keňská vrchovina je nejlepším příkladem. Teploty zde dosahují sotva 18 °C a období dešťů zde přichází průběžně po celý rok. S větším množstvím srážek se setkáte na horských hřebenech. Keňská vrchovina má velmi příjemné klima, nikdy Vám nebude při výletech a túrách horko, zato v noci se hezky zachumlejte do deky. Typickou ukázkou je také severozápadní Keňa. Takovéto podmínky zde panují díky pohoří, jež se táhne až z Ugandy. Množství srážek je zde ovlivněno především nadmořskou výškou. Oblasti nacházející se výše než 1 500 metrů nad mořem, mohou být postihovány až dvěma tisíci milimetrů srážek za rok.
Další oblastí s rozmanitým druhem klimatu je oblast Viktoriina jezera. Období dešťů je zde aktuální po celý rok, prší v podstatě celý den a teploty se pohybují okolo 30 °C. Největší dešťové přeháňky se zde vyskytují od března do listopadu.
Severní a východní Keňa je typickou ukázkou pouštního klimatu. Teploty zde překračují 30 °C a padá zde nejmenší množství srážek, asi jen 250 milimetrů za rok. Severní Keňa se vyznačuje jasnou a čistou oblohou, která je čas od času zakryta prachem písečných bouří.
Všeobecně by se dalo říci, že nejnepříjemnější, nejsilnější a nejdelší deště postihují Keňu v dubnu a květnu, spíše dešťové přeháňky zase v říjnu a listopadu.
Teploty v Keni se odvíjejí od nadmořské výšky a polohy. Na pobřeží a ve vnitrozemí v nízké nadmořské výšce se teploty pohybují okolo 29 °C, teploty až 35 °C Vám můžou překvapit v oblasti jezera Turkana. Průměrná délka slunečního svitu v Keni je nejdelší v období sucha, kdy slunce svítí až 12 hodin.
Nečekané jevy
Kroupy
S nepříjemným krupobitím se můžete setkat především v oblasti Viktoriina jezera a Západní Keni. Kroupy v Keni každoročně způsobují obrovské škody na majetku a úrodě především ve výše položených oblastech od 2 500 metrů nad mořem.
Záplavy a sucha
Záplavy a extrémní sucha jsou pro nás téměř neznámou věcí, pro obyvatele Keni bohužel záležitostí zcela běžnou. Různorodé klima a množství srážek způsobuje, že v některých místech extrémně prší, zatímco na jiném místě země je zase extrémní sucho. Ke katastrofálním záplavám v Keni došlo naposledy v letech 1997 až 1998, k extrémním suchům zase v roce 1984.
Nejlepší doba pro dovolenou
Mimosezóna Nejlepší
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
Diani Beach
Vzduch Moře
Malindi
Vzduch Moře
Mombasa
Vzduch Moře
Watamu
Vzduch Moře