Kuba
-
Možnosti cestování a dopravy
Pokud se vydáte na Kubu, je třeba mít ještě půl roku platný cestovní pas. Je také nutné vyplnit vstupní formulář, jehož kopii si uschováte a předložíte při odjezdu. Jako turista budete také potřebovat turistický průkaz, který zastává roli víza. Seženete jej asi za 650 Kč v cestovních kancelářích. Platí až čtyři týdny a lze na místě prodloužit na dobu nejvýše tří měsíců. Musíte také předložit ubytovací poukaz na minimálně 3 noci, pokud cestujete individuálně. Při odletu ze země je třeba zaplatit poplatek 20 USD.
Jako turista smíte vyvézt jen nové zboží, jež není určené k obchodování, a to v hodnotě max. 1000 USD. Platí přísný zákaz vývozu krokodýlí kůže, želvoviny, černých korálů a velkých mušlí.
V dnešní době se lze na Kubu dopravit letecky s velkým množstvím cestovních kanceláří. Ať už zvolíte let z ČR nebo z jiných evropských letišť, připravte se na cestu delší než 11 hodin. Let je ale v každém případě pohodlný a bude o Vás ze strany letušek a stewardů velmi dobře postaráno.
Doprava na ostrově
Pokud jste se vydali na Kubu na vlastní pěst, máte také asi více času na individuální poznávání ostrova. Možností, jak se zde přepravovat je mnoho. Začněme autobusy. Veřejným autobusům se říká guaguas nebo camellos. Je to časově náročná a nejistá doprava, dlouhá zpoždění nebo poruchy jsou zde na denním pořádku. Tehdy Vám asi nezbude nic jiného, než autostop nebo pěší turistika. Snad jen ve Varaderu jezdí každou hodinu kyvadlová doprava, jež přepravuje turisty mezi hotely a nákupními centry.
Další možnou formou přepravy je vlak. Železnice spojuje všechna důležitá města Kuby. Hlavní tepna vede od Pinar de Rio na západě přes Havanu až na východ do Guantánama. Vlaky jsou zde rozděleny do čtyř kategorií: servicio especial (rychlík), primera expeial (osobní vlak první třídy), seguda clase (osobní vlak druhé třídy) a lechero, což je tzv. courák. Na kvalitu a čistotu zde moc nespoléhejte.
Pokud ale cestujete na větší vzdálenosti, volte raději leteckou dopravu. Je samozřejmě dražší a lety bývají rychle vyprodány, ale jako dopravní prostředek je letadlo asi nejjistější volbou. Vnitrostátní lety zajišťují Cubana de Avianción, Aerogaviota a charterová společnost Aerocaribbean. Cílovými letišti bývají většinou Baracoa, Bayamo, Cayo Coco, Cayo Largo, Havana, Guantánamo, Las Tunas, Manzanillo nebo Santiago de Cuba.
Pokud dáváte přednost vlastnímu programu a rozložená cesty, můžete si na Kubě pronajmout automobil. Fungují zde 4 velké auto-půjčovny: Cubacar, Havanautos, Nacional a Transautos. Výběr je vskutku velký, od starých veteránů, až po komfortní vozy. Při platbě v hotovosti je třeba složit kauci 200 USD, při platbě kartou stačí podepsat bianko formulář.
Využít můžete také taxi službu, která Vás vyjde asi na 1 USD za kilometr.