Kyrgyzstán
-
Zajímavá místa
Hlavní město Kyrgyzstánu Biškek leží na severu země. Žije v něm zhruba pětina obyvatel. Biškek spojuje klasickou zástavbu s moderní architekturou. Sovětský svaz po sobě zanechal široké bulváry, mramorové budovy a monumentální památníky. Vliv západního světa zobrazují prosklené hotely a výškové budovy. Z původní zástavby se dochovaly mešity a minarety. Střed města tvoří náměstí Ala – Too s pomníkem Svoboda a hranatou budovou Státního muzea historie. Pokud chcete proniknout do dějin národa, navštivte muzeum Michaila Frunzeho, sovětského politika, revolucionáře a bolševického dobyvatele Střední Asie.
Jižně od Biškeku se rozkládá přírodní park Ala Arča vhodný pro kratší výlet, celodenní trek i relaxaci. Ještě více na jih, směrem na město Oš, leží biosférická rezervace Sary Čelek zapsaná na seznamu UNESCO. Zde se nabízí přechod přes sedlo Kuturma k jezeru Kara Suu nebo sestup podél řeky Sary Čelek k silnici na Taš Kumyr. Severní trasa míří přes třítisícová sedla Kara Kulža a Čijin Taš do Leninpolu. Vysoko v horách na spojnici Biškeku a Oše se třpytí hladina přehrady Toktogul. Vodní dílo je obklopené vyprahlými horami a uchvátí nejen fotografy a turisty.
Druhé největší město Kyrgyzstánu Oš leží na jihu země na hranici s Uzbekistánem a je 2500 let staré. Na první pohled město nepůsobí zajímavě. Pokud zde strávíte pár dní, poznáte běžný život místních bez turistických růžových brýlí. Zavítejte na Velké tržiště a ochutnejte ruch všedního dne. Nad Oš se zdvihá Šalamounova hora zapsaná na seznamu UNESCO. Podle legend je zde pohřben král Šalamoun, údajný zakladatel města. Z vrcholku je krásný výhled do širokého okolí.
Zapomenutý jižní cíp Kyrgyzstánu křižovala Hedvábná stezka, důležitá obchodní spojnice od 2. do 14. století. Klikatou cestu přes hory a panenskou přírodu si užijete při jednodenním výletu autem. Nejzajímavější kousek mezi městy Oš a Sary-Taš lemují pastviny, rybí farmy, horské vesničky i průsmyky šplhající do výšky 3700 metrů nad mořem.
Na severovýchodě země leží jezero Issyk Kul. Míří k němu autobusy i taxíky z Biškeku. Oblast je ideální k relaxaci po náročném horském přechodu (například v blízkém pohoří Kungej Alatau) a odpočívat sem přijíždějí i místní. Tyrkysově zabarvená hladina jezera s termálními prameny a lehce slanou vodou nikdy nezamrzá. Díky příjemným podmínkám zde vzniklo centrum s rozvinutými službami a turistickým ruchem. Na severním okraji jezera se zastavte na rybím trhu v Balykči nebo v turistickém resortu Čolpon Ata.
Branou do pohoří Ťan-šan a poslední záblesk civilizace je město Karakol. Okolo něj se zelenají pastviny s jurtami na úpatí hor. Turisté se prohánějí na koních v doprovodu místních. V zimě se město promění na největší kyrgyzský lyžařský areál.