Libanon
-
Zajímavá místa
Kosmopolitní hlavní město Bejrút si vysloužilo přezdívku „Paříž blízkého východu“. Žijí zde asi 2 miliony obyvatel, tedy téměř polovina obyvatelstva země. Bejrút se stal politickým, správním, obchodním, finančním a univerzitním centrem země. Jedno z nejstarších hlavních měst na světě je trvale obýváno asi 5 000 let. Památky i novodobou zástavbu poničily boje za 2. světové války a následná občanská válka. Od té doby probíhají rekonstrukce. Díky pestré nabídce zábavy a nočního života sem míří turisté z okolních arabských zemí. Při návštěvě města nevynechejte podvečerní procházku po promenádě, prohlídku Národního muzea s cennými historickými sbírkami či Amerického muzea a Sursockova muzea. Na hlavním náměstí Place de Martyrs pomalu vyrůstají nové domy a mizí rozbombardované trosky. Příjemnou procházku si užijete v parcích ve čtvrti Achrafiye.
Druhé největší město a hlavní přístav Libanonu se jmenuje Tripolis. Leží na severu země v politicky napjaté zóně. V okolí města byly zbudovány tábory pro palestinské a syrské uprchlíky. Historickým památkám vévodí katedrála sv. Víta z 12. století na kopci nad městem. Centrum tvoří spleť kamenných uliček s krámky obchodníků a dílnami řemeslníků. Nad ně vystupují mešity a minarety a nechybí ani muslimské lázně, tržiště a školy. Tripolis si získal věhlas díky výrobě mýdla s vysokým podílem olivového oleje, medu a vonných olejů.
Moderní město Baalbek obklopuje trosky antického „Města slunce“, které patří k nejkrásnějším antickým památkám v okolí Středozemního moře. Dochovaly se zbytky Jupiterova chrámu s mohutnými sloupy, menší Bakchův chrám s propracovaným zdobením a antické divadlo Odeon. Materiál pro stavbu chrámů obřích rozměrů se těžil v lomu na okraji města. Zde zůstal kamenný blok o rozměrech 21,5×4×4,5 metrů a s váhou 2000 tun, který měl být údajně umístěn v Jupiterově chrámu. Jde o největší stavební kámen na světě.
Jeden z nejvýznamnějších přístavů Středomoří Tyros byl v roce 333 před naším letopočtem dobyt Alexandrem Velikým. Dochovalo se mnoho archeologických nálezů. Tyros byl znám díky výrobě nachového barviva, které zdobilo oděvy králů a šlechty.
V úzkých uličkách a na tržištích třetího největšího města Libanonu Sajdá poznáte opravdový arabský život. V labyrintu starého města se snadno ztratíte, ale vždy se najde někdo, kdo vám poradí správný směr. Sajdá chránil křižácký hrad ze 17. století.
Posvátné údolí Kadisha skrývá nedotčenou přírodu a ve skalách vytesané kláštery a poustevny. Křesťané obývali oblast od 5. století a dodnes žijí ve vesničkách nad údolím. Těžko dostupný terén poskytoval věřícím ochranu. Dnešním poutníkům usnadňují cestu dobře značené trasy, které vedou od kláštera ke klášteru. Nad městem Bsharri rostou zbytky cedrového lesa, který kdysi pokrýval většinu území Libanonu. Mezi 200 kusy stromů se najdou i 2000 let staré cedry.
Asi 40 kilometrů severně od Bejrútu leží zbytky jednoho z nejstarších souvisle osídlených měst světa. Byblos a jeho archeologický areál obsahuje památky z doby fénické, perské, řecké, římské i byzantské.