Litva
-
Místní kuchyně
Litevská kuchyně je odkázána na suroviny, kterým se daří v místním prostředí. Většina specialit se připravuje z brambor, červené řepy, hub, zeleniny a masa. Dochucuje se koprem. Místní se stravují doma, proto restaurace najdete jen ve větších městech. Na každém rohu však číhá stánek s rychlým občerstvením. Na tržnicích snadno seženete zemědělské produkty včetně čerstvě nadojeného mléka.
Tradiční bramborové knedlíky dostaly jméno po vzducholodi Zeppelin. Cepelíny jsou plněné mletým masem a zdobí se slaninou, škvarky a sádlem. Bramboráky se servírují s lososem a smetanou. S červenou řepou se setkáte ve formě studené polévky šaltibarščiai, která se podává s kefírem, vařeným vajíčkem a bramborem. Jako přílohu k masu ochutnejte pro Čechy nezvyklou pohanku. U dobrého piva si smlsněte na fritovaných chlebových hranolkách, které si Litevci namáčejí do rozteklého sýra. Tradiční slané pečivo kibinai z ostrova, na němž leží hrad Trakai, dostanete jako předkrm nebo rychlou svačinku. Kapsa z listového těsta se plní masem, houbami, zelím, lososem nebo zeleninou. V oblibě jsou palačinky na sladký i slaný způsob. Sladkosti se většinou prodávají na váhu, ale v supermarketu seženete sušenkový strom šakotis, který doprovází významné události v rodině.
Litevské pivo je na naše poměry sladké, ale také mnohem silnější. K dostání jsou značky Švyturys, Kalnapilis nebo Volfas Engelman. Směle jim konkurují ležáky rodinných minipivovarů. Nealkoholická varianta zkvašeného obilí se jmenuje gira. Jako suvenýr poslouží litevská medovina Midus, žitná vodka Starka nebo likér Trejos Devynerios. Čaj si dejte v jakoukoliv denní dobu. Litevci si oblíbili černé a bylinkové čaje z heřmánku, šípku, zázvoru, rebarbory, lípy či máty.