Lotyšsko
-
Zajímavá místa
Hlavní město Riga je vstupním bodem do země. Mezinárodní lety směřují na místní letiště a turisté zde většinou stráví minimálně jeden den. Historické centrum Rigy konkuruje secesní zástavbě Vídně nebo Petrohradu. Majestátní hanzovní domy a dlážděné ulice jsou od roku 1997 zapsané na seznamu UNESCO. Rigou protéká řeka Daugava. Lemuje ji promenáda plná života, barů a restaurací. Moderní architekturu reprezentuje budova Národní knihovny.
Druhou památkou, která figuruje na seznamu UNESCO, jsou body Struveho geodetického oblouku. Ten se táhne od Norska až k Černému moři a kopíruje jeden z poledníků, aby bylo možné vypočítat přesné rozměry Země.
Asi 15 kilometrů západně od Rigy leží přímořské letovisko Jūrmala. 20 kilometrů dlouhou písečnou pláž si oblíbili členové carské rodiny a užívali si zde letní radovánky. V létě město pulsuje denním i nočním životem. Otevírají se bary a restaurace a příměstskou železnicí z Rigy sem přijíždí desítky místních i turistů. Mezi borovými hájemi stojí dřevěné vily, které ilustrují vztah Lotyšů k přírodě.
Barokní zámky Rundale a Jelgava leží jižně od Rigy. Jelgava na břehu řeky Lielupe byla hlavním městem Kuronského vévodství a jeho bohatství můžete ve zdech zrekonstruovaného sídla obdivovat. Zámek Rundale pochází z 18. století a vysloužil si přezdívku baltské Versailles. Třetina zámku je otevřena pro veřejnost. Do zámeckých zahrad se dostanete bez poplatku. V sezóně je provoní více než 2400 růžových keřů. Vzácné odrůdy nesou jména slavných osobností.
Lotyšské národní parky berou pod svá křídla ohroženou faunu a flóru. Asi 53 kilometrů od Rigy východním směrem leží město Sigulda, vstupní brána do Národního parku Gauja. Jedinou kopcovitou oblast v Lotyšsku protínají meandry řeky Gauja. Vytvářejí pískovcové útvary podobné obrazcům v Českém Švýcarsku. Nad údolím vedou dvě vyhlídkové lanovky s nástupní stanicí ve městě Sigulda. Národní park Slitere se rozkládá na severozápadním cípu pobřeží. Na písečné pláže navazují listnaté lesy protkané množstvím tras pro pěší a cyklostezkami. Na hranicích s Litvou byla vyhlášena Přírodní rezervace Pape. Nad krajinou písečných dun, bažin a jezírek vede dřevěný chodníček, který vás bezpečně provede domovem vzácné fauny a flóry. Místo si oblíbili migrující ptáci a pokud se vám poštěstí, spatříte losa, jelena, lišku nebo vlka.
Rusky hovořící menšina se usídlila v okolí města Daugavpils. Zkrášluje ho vojenská pevnost z 19. století, která se postupem času proměnila v obytné domy.