Madeira
-
Flóra
Flóra je na Madeiře skutečně unikátní a společně s Azorskými ostrovy, Kanárskými ostrovy, Kapverdy a také s pobřežním pásmem jižního Maroka, patří do tzv. oblasti Makaronésie, která se vyznačuje mnoha endemickými druhy rostlin, z nichž nejznámější je na Madeiře dracéna, neboli dračinec, podobný africkému baobabu.
Obdivovatelé květin a rostlin často míří do zahrad a parků, z nichž nejznámější je Jardin botanico da Madeira ve Funchalu. Orchideje, myrty, strelície, lilie, bromélie a mnoho dalších rostlin je k vidění právě zde. Na export jsou určeny květiny nepůvodní, kterým se na Madeiře díky jejímu klimatu výborně daří. Jedná se především o orchideje strelície, nebo anturie. Mnoho turistů natolik podlehne kouzlu květin, že si je po zakoupení odvážejí ve speciálním balení i do rodné země. Procházka madeirskou krajinou je prostě nepřekonatelná překrásnými výhledy do krajiny, kde září pestré květy ibišků, lilií, bungavílií, kamélií, palisandrů, mimózy a mohli bychom dále pokračovat velmi dlouhým výčtem. I na skalnatých pobřežích se zelenají silné listy aloe.
Unikátní jsou na Madeiře vavřínové pralesy, které jsou zdrojem koření u nás nazývaného bobkový list. Ve své původní podobě se zachovaly jen na několika dalších ostrovech a původně pokrývaly velkou část středomořského pobřeží. Lesy chráněné organizací UNESCO se rozkládají se na 15. tis. hektarech ve výšce od 300 do 1300 metrů nad mořem. Madeira je dále jedním zmála posledních míst výskytu původního typu lesního porostu, který se vyskytuje v oblastech nad 750 m.n.m. zřejmě už od období třetihor. Ve středomořském pásmu, ve výšce do 750 m.n.m., se pěstují jablka, vinná réva, nebo obilí, do 300m nad mořem se daří subtropickým plodinám.