Mauretánie
-
Možnosti cestování a dopravy
Mezinárodní letiště v Nouakchottu je domovem mauretánské společnosti Mauritanian Airlines, jejíž letadla míří do Dakaru a Kasablanky. Evropu, Asii a další africké země s Mauretánií spojují společnosti Air France, Turkish Airlines a Air Algérie.
Pokud do Mauretánie cestujete z okolních afrických zemí, čeká vás kontrola na hraničních přechodech se Západní Saharou, Mali nebo Senegalem. Přechody jsou otevřené pouze přes den, proto dobře plánujte časový harmonogram trasy. Cestu zdolají pouze terénní vozy s pohonem na všechna čtyři kola. Většina silnic nemá zpevněný povrch. Na severních hranicích se držte hlavních tahů, neboť okolí lemují nevybuchlé miny.
Na hlavní silnici mezi senegalskou hranicí a městem Atar jezdí minibusy značky Peugeot 504. Tzv. bush taxi a autobusy zajišťují většinu veřejné dopravy. Společností je mnoho. Autobusy odjíždějí každý den v 8 a 16 hodin, ať se vydáte na jakoukoliv trasu. Ptejte se přímo v garážích a ujistěte se o směru autobusu. Pokud vás bude dost a podaří se vám přesvědčit majitele, vypraví autobus i dřív. V hlavním městě Nouakchott zaplatíte za taxi maximálně 500 ukíjí. V Nouadhibou je cena na osobu maximálně 150 ukíjí. V ostatních městech všude dojdete pěšky.
Jediná železniční trať v Mauretánii spojuje města Nouadhibou, Choum a Zouerat. Jedná se spíše o turistickou atrakci než o využívaný dopravní prostředek. Říká se, že v Mauretánii jezdí nejdelší vlaková souprava na světě. Čítá 150 vagónů a měří přes 2 kilometry. Kromě lidí přepravuje vytěženou rudu z dolů v Zoueratu do přístavu v Nouadhibou. Souprava vyráží na několikahodinovou trasu každý den okolo třetí hodiny. Jízdenka do druhé třídy vás vyjde na 1500 ukíjí. První třída, kde má každý noční lehátko, stojí 5000 ukíjí. Před cestou se vybavte šátkem, kterým si zakryjete obličej. Ve vlaku bývá hodně prachu. Žádný vagón není vybaven topením a v noci může být chladno. Zhruba ve dvou zastávkách vbíhají do vlaku dětští prodejci jídla a nápojů. Ve vlaku není jiná možnost občerstvení.