Mauretánie Mauretánie

  • Zajímavá místa

    Mauretánie se rozkládá na severozápadním cípu Afriky. Většinu jejího území pokrývá pustá Sahara nebo pás Sahelu. Jen západ země hraniční s Atlantským oceánem. Pouštní města v oázách na Sahaře skrývají historické bohatství a prastaré památky islámu. Pustá skaliska nedotčená civilizací vybízejí k vysokohorským výstupům. Na severu země leží významná ornitologická lokalita a národní park Mauretánie.

    Hlavní město Mauretánie Nouakchott působí velmi pustě a ospale. Ulice jsou zaváté pískem z okolní Sahary. Centrum Nouakchottu je vzdálené asi pět kilometrů od oceánu. Tvoří ho původní nízká zástavba saharského typu, bohatě zdobené koloniální domy, moderní administrativní budovy, prezidentský palác i stany kočovných kmenů rozeseté mezi staveními. U pobřeží se nachází menší rybářský přístav a nákladní přístav. Nad střechy domů se zdvihají vysoké minarety. Téměř všichni obyvatelé vyznávají islám, proto ve městě vyrostlo několik set mešit. Nejstarší z nich, mešita Ibn Abbas, pochází z roku 1963. Mešita přezdívaná „Maročanka“ se podobá stánku Koutoubia ze 17. století v Marakéši a ta s přívlastkem „Saúdská“ připomíná minarety v Saúdské Arábii, v zemi, která konstrukci financovala. Mezi další významná místa hlavního města patří olympijský stadion, prezidentský palác a velbloudí trh, kde se po staletí setkávají místní a kromě obchodu probírají záležitosti ze všech stránek života. Zavítejte i na tradiční tržiště Grand Marché nebo na trh s uměleckými a řemeslnými předměty Artisanal Center. V Národním muzeu si můžete prohlédnout sbírky odrážející život a kulturu nomádských kmenů.

    Menší město Oualata leží na křižovatce transsaharských obchodních stezek již od 13. století. Fasády nízkých budov bohatě dekorují geometrické ornamenty a v muzeu uvidíte dochované svitky s kaligrafickým písmem. Od roku 1996 je Oualata zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO podobně jako další pouštní města Ouadane, Chinguetti a Tichitt. Chinguetti se proslavilo jako středisko muslimské vzdělanosti a šíření víry. Žilo zde až 20 000 lidí a věřící se zde scházeli na poutě do Mekky. Architektura ve starém městě, neboli ksaru, zůstala téměř celé milénium nezměněná. Kamenné domy zdobí masivní dřevěné dveře s bílými ornamenty a dřevořezbami. V okolí vesnice Tichitt se byly objeveny skalní malby.

    Ve vnitrozemní oblasti Adrar se tyčí ostrá skaliska kontrastující se zářivě zelenými oázami. Právě zde se dochovala tradiční nomádská kultura a zvyky. Plošina Adrar nepřesahuje 1000 metrů nad mořem. Je přístupná pouze v automobilu s pohonem na všechna čtyři kola nebo na hřbetu velblouda či osla. Z vrcholků se otevírá krásný výhled na majestátní písečné duny.

    Severní pobřeží pokrývá Národní park du Banc d´Arguin. Každoročně sem migrují tisíce stěhovavých ptáků a za nimi stovky ornitologů i turistů. Nejvhodnější období k návštěvě parku je mezi dubnem až červnem a říjnem až lednem. K pozorování opeřenců ve vodě i na stromech si můžete pronajmout člun. V krajině parku se střídají písečné duny, pobřežní bažiny, drobné ostrůvky a mělké pobřežní vody. Při trošce štěstí uvidíte mořské želvy a delfíny skotačící v oceánu. Parc National du Banc D’Arguin patří k památkám UNESCO.