Mosambik
-
Možnosti cestování a dopravy
Mosambik je výbornou cílovou destinací na poznávací cestě po Africe. Většina mezinárodních letů přilétá z Jihoafrické republiky, ale přímé lety spojují zemi i se Svazijskem, Zimbabwe, Tanzanií, Keňou, Etiopií a Portugalskem. Lety z Johannesburgu do Maputa jsou na denním pořádku. Při jakémkoliv letu budete nuceni zaplatit přepravní daň, která činí 200 Mts na vnitrostátních linkách a 500 Mts při mezinárodním letu. Domácí aerolinky Linhas Aereas de Moçambique propojují velká Mosambická města a jsou nejbezpečnějším a nejrychlejším dopravním prostředkem. Rezervace se provádí telefonicky a musí se potvrdit 72 hodin před odletem, jinak bude pravděpodobně zrušena. Za letenku se platí přímo na letišti. Kanceláře společnosti Linhas Aereas de Moçambique najdete v každém větším městě a letenky lze zaplatit i zde. Doporučuje se nepoužívat platební kartu, jelikož se společnost potýká s vysokou měrou korupce.
Mosambik má celkem 3 123 kilometrů železnic. Síť byla vybudovaná pro koloniální účely. Linky často spojují jen sousední města, ale existuje i přeshraniční trať z Nampuly přes Cuambu do Malawi. Souprava má vagóny první, druhé i třetí třídy a bývá přeplněná. Další tratě vedou z Maputa do JAR a z Beiry do Zimbabwe, ale jízdní řád je nestálý a služby nespolehlivé. Miny podle železničních tratí by měly být odstraněny, ale kvůli kvetoucí korupci stále mohou nemile překvapit.
Při cestování automobilem potřebujete vyřídit několik dokumentů ještě před vstupem na území Mosambiku. Sjednejte si mezinárodní řidičský průkaz. Automobily se zahraniční registrací podléhají povinnému pojištění ve výši 30 USD, které platí 30 dní. Nakonec na hranicích uhradíte silniční daň. Kvalita cest se mění spolu s krajinou. Držte se značení a nesjíždějte mimo trasy, kde se mohou nacházet nevybuchlé nášlapné miny. Rozsáhlé oblasti nemají žádné silniční komunikace. Silnice EN1 protíná celou zemi a lemuje mosambické pobřeží. EN6 směřuje na hranice se Zimbabwe. Dotankujte při každé příležitosti. Benzinové pumpy mohou být vzdálené až 150 kilometrů od sebe.
Mezinárodní autobusové linky přijíždějí ze všech sousedních zemí. Vnitrostátní pozemní hromadnou dopravu zajišťují autobusy a tzv. chapas, neboli minibusy převážející lidi i náklad. Odjezd bývá okolo 4. ranní, obzvlášť pokud cestujete daleko na sever. Stará vozidla, stísněné podmínky a špatná kvalita silnic nepřejí pohodlnému cestování.
Ve větších městech můžete využít taxi služeb. Taxa není fixní, proto sjednejte cenu, než nasednete do vozu. Nikdy neplaťte před příjezdem do cílové destinace. Ženy by neměly cestovat samy. Poraďte se v ubytovacím zařízení nebo s místními ohledně bezpečného taxi a na další cesty se domlouvejte výhradně s ním.