Popis
Sasko, jedna ze 16 spolkových zemí Německa, se rozkládá na východě země a spolu s Bavorskem sousedí s Českou republikou. Území s bohatou historií, překrásnou přírodou, cennými kousky v muzeích a kulturními festivaly každoročně navštíví tisíce lidí a cestovní ruch je tak jedním z hlavních příjmů saského rozpočtu. Turisté obdivují historická centra saských měst, procházejí se kamennými uličkami, užívají si společenského života v kavárnách a restauracích, cestují po stopách historie po svých nebo na kole a vrací se do dětských let na zámcích, kde se točily pohádky Tři oříšky pro Popelku nebo Sněhurka.
Drážďany, hlavní město Saska, jsou proslulé svými vánočními trhy, kam míří desítky autobusů s českými návštěvníky. Kouzlo zimních Drážďan, sem tam zasypaných sněhem, poznávejte s punčem v ruce a procházejte se mezi stánky s řemeslnými výrobky. Odskočte si od vánočního shonu do klidu uměleckých galerií a muzeí. V obrazárně Alte Meister (staří mistři) spatříte Raffaelovu Sixtinskou Madonu, muzeum porcelánu Zwinger je největší svého druhu na světě, v klenotnici Grünes Gowölbe se lesknou drahokamy všech barev a v drážďanské jízdárně uvidíte drezuru koní i starobylé postroje či rodokmeny slavných jedinců. Přímo v Drážďanech vás okouzlí interiéry zámků Klippenstein, Pillnitz, Wackerbarth a Moritzburg. Okolí zámků zkrášlují francouzské parky a rozlehlé zahrady, kde se báječně relaxuje s knihou v ruce, s dětmi i s přáteli.
Neméně atraktivní město Lipsko je největším městem v Sasku. Soustředí se zde obchod a už od roku 1497 se zde konají prodejní veletrhy, z nichž připomeňme alespoň světově uznávaný knižní veletrh. Při toulkách městem si nenechte ujít Starou a Novou radnici, budovu německého Nejvyššího správního soudu (Bundesverwaltungsgericht), operní domy zasvěcené skladbám Johanna Sebastiana Bacha a nejmonumentálnější památník Německa Völkerschlachtdenkmal připomínající bitvu národů v roce 1813. Přímo v srdci města stojí mrakodrap City-Hochhaus Leipzig s vyhlídkou ve 142 metrech.
V blízkosti řeky Labe, v oblasti slunných vinic, pískovcových útvarů národního parku Saské Švýcarsko a romantických zámků stojí město Pirna. V metropoli vína začíná Saská vinná cesta a město má i svou pražírnu kávy Pirnaer Mischung. Káva voní ve středověkých uličkách historického centra. Nad městem Pirna se tyčí zámek a pevnost Sonnenstein, bývalý Německý léčebný ústav pro duševně choré, který se stal smutným památníkem nacistického projektu Euthanasie, kdy bylo rozhodnuto o vyhlazení všech duševně nemocných.
Pohraniční saská města jsou spjata s hornictvím. Doly, kam sestupovali zkušení horníci jen se svítilnou a kutali stříbro, jsou dnes přístupné veřejnosti. Prohlídkové trasy v Annabergu a v Cvikově zabaví malé i velké. Město Plavno proslavilo krajkářské umění, saský Freiberg si vysloužil přezdívku hlavní město varhan díky královi všech varhaníků Gottfriedu Silbermannovi a gastronomické zážitky si odnesete nejen z Festivalu krušnohorsko-saských specialit. Vánoce provoní vánoční štola a pulsnitzské perníčky.