Reportáž z Dubaje: Svět, kde opatření fungují
Je bezpečné cestovat? Je to rozumné? Jak to vlastně celé probíhá? A jak to právě teď funguje v Dubaji? Tyto otázky si teď klade řada Čechů, kteří si mohou dovolit přemýšlet o úniku ze smutné české reality. Na všechny přímo z Dubaje odpovídá marketingový manažer cestovní agentury Invia Michal Bošela.
„Jsem člověk, který celou dobu se vší vážností respektuje situaci a dodržuje veškerá pravidla – pracuje z domu, omezil sociální i rodinné kontakty na minimum v zájmu svém i svých blízkých. Co je potřeba zdůraznit je fakt, že Spojené arabské emiráty mají aktuálně téměř 24x méně nakažených než Česká republika (5500 vs. 131 000 u nás), jejich čísla dále klesají a do konce března bude naočkováno téměř 50 procent populace.
V rámci zejména mentální očisty jsem se proto rozhodl aspoň na pár dní utéct. Dubaj znám a volba byla jasná – nejbližší destinace s letními teplotami, pět přímého hodin letu s Emirates, minimální riziko rušení letů. Moderní metropole s plážemi, atrakcemi a také 500 metrů dlouhou lyžařskou sjezdovkou.
Dopředu shrnuji, že celá dovolená bude znamenat povinnost čtyř testů a pěti dní karantény po návratu, ale přesto nelituji.
Pas nebo aplikace
Emirates létají aktuálně čtyřikrát týdně a od března budou přidávat další lety. S dostupností letenek není problém, servis je standardně na nejvyšší úrovni. Při odletu je potřeba předložit negativní PCR test ne starší než 72 hodin. Po příletu je třeba absolvovat testy přímo na letišti, to je vcelku rychlé, bezbolestné a hlavně zdarma. Následuje kontrola již dovezených výsledků z ČR. U imigrační kontroly byste správně dle všech oficiálních informací měli předložit klasicky pas plus ukázat speciální mobilní C-19 appku s QR kódem a k tomu ještě příjezdový formulář. Realita? Nikdo v mém případě neřešil aplikaci ani formulář, jen ten pas.
Rozhodl jsem se pro Rove La Mer, nově otevřený 3* hotel přímo na pláži. Moderní v beach – graffiti – hipster stylu s umístěním přímo na začátku plážové promenády La Mer (Jumeirah Beach). Je to asi tři kilometry dlouhá multikulturní citywalk s kavárnami, restauracemi, atrakcemi pro děti a bohatým nočním životem. Hotel nabízí skvělé zázemí, strategickou lokaci a velmi dobrý poměr cena/výkon.
Život v Dubaji
A nyní k tomu hlavnímu, jak to tady vypadá očima turisty a má smysl sem teď jet? Po příletu byste neměli opouštět prostory hotelu, dokud vám nepřijde SMS s výsledky testu. Pak můžete vyrazit do města. Většina lidí zamíří do nejznámější části City Downtown, kde stojí i nejvyšší budova světa Burj Khalifa a největší OC Dubai Mall. Obecně je nyní v Dubaji naprosté minimum turistů. Kde byly dříve davy, nyní postávají malé skupinky a páry. Na místech s atrakcemi dodržují všichni rozestupy vytyčené samolepkami na zemi. Povinností je nošení roušek všude mimo dobu stravování a prostor pláží.
Dodržuje se to vždy a všude. Nikdo si nedovolí sundat roušku, i kdyby šel třeba sám a parkem. Na dodržování dohlíží všudypřítomné security objektů a oblastí. Ač se to může zdát nepříjemné nebo nesmyslné, člověk si rychle zvykne a vlastně to není takový problém - buď jste na pláži nebo na jídle nebo kávě. Přesuny probíhají taxi, takže žádné venkovní túry v roušce se nekonají. Ostatně k tomu ani není Dubaj stavěná.
Otevřené je nicméně všechno – restaurace, obchody, atrakce, vše jen s danými pravidly. Co je nyní největší výhodou, je právě ta zmiňovaná absence turistů. Pro mě osobně je naprosto neuvěřitelné navštívit notoricky známé atrakce Burj Khalifa, Dubai Frame, Ski Dubai apod., kde skoro nikdo není. V minulosti jsem kvůli davům utíkal, nyní si tato místa užívám úplně z jiné perspektivy. Atrakce jsou otevřené bez jakýchkoli omezení provozní doby.
Z pláže rovnou na lyže
Ze všech notoricky známých atrakcí bych rád vyzdvihl areál Ski Dubai v prostoru Mall of Emirates, který vzhledem k aktuálně zavřeným českým horám získává úplně jiný rozměr. Za asi 1300 Kč dostanete kompletní lyžařské/snowboard vybavení včetně zimního oblečení (samozřejmě vše čisté, zapečetěné v igelitu). Oblečení si navléknete přes svůj civilní úbor. Součástí ceny je i permanentka do areálu na dvě hodiny lyžování, což znamená, že celá aktivita je levnější než výlet do Špindlerova Mlýna. Uvnitř na vás čeká 500 metrů dlouhá sjezdovka s jednou sedačkovou lanovkou, dvěma pomami a jednou chatou v alpském stylu. Svah není vůbec špatný a dvě hodiny lyžování tu pro uspokojení potřeb milovníků zimního sportu bohatě stačí. S dětmi se lze pak zajít podívat na živé tučňáky nebo se svézt na nafukovačce.
Cesta domů
Kvůli nařízení české vlády a neschopnosti rozlišit rizikovost zahraničních destinací dle skutečného stavu se Emiráty řadí do nejrizikovější skupiny, což znamená, že při návratu domů je nutné předložit PCR test ještě před odletem do Česka. To zde na rozdíl od jiných zemí typu Kostarika není vůbec žádný problém, testování se dělá na každém rohu včetně obchodních center. Doporučuji zařízení American Hospital, kde fungují 24/7, takže test o půlnoci je vcelku rychlá záležitost. Následně e-mailem přijde certifikát. Cena je 150 AED, tedy asi 900 Kč. Pokud letíte se společností Emirates, máte možnost navštívit různé kliniky, kde po předložení letenky dostanete na testy slevu.
Po návratu do ČR mne čeká pětidenní karanténa, ve které de facto žiji a pracuji už řadu týdnů i bez cestování. Nejdříve pátý den si pak zajdu na další PCR test, kterým se karanténa ukončí.
I když to bylo pouhých pět dnů, člověk si maximálně odpočinul zejména psychicky, znovu získal trošku jiný optimistický pohled na svět kolem sebe, dobil energii. Nepokládám svoje rozhodnutí za nezodpovědné vůči situaci v ČR, absolvuji celkem čtyři testy a budu dodržovat karanténu. Osobně si myslím, že psychický tlak plynoucí ze zoufalosti situace v naší zemi a to, že česká vláda nedokáže dělat kvalifikovaná rozhodnutí, ani jít příkladem občanům, může mít v důsledku na naše zdraví daleko vážnější následky.“
Publikováno: 25.02.2021