Cesta za pokrokem a tolerancí: Nejlepší destinace pro LGBTQ komunitu
Přestože čím dál více zemí rozšiřuje práva a možnosti lidí z LGBTQ komunity, občas se stále setkáme s nepochopením, nedostatečným vzděláním a bezdůvodnými předsudky a nenávistí. Seznam míst, kde se ale bude cítit komfortně úplně každý, se naštěstí rozšiřuje.
„Dbáme na to, aby naše nabídka dokázala uspokojit úplně každého zákazníka bez ohledu na pohlaví nebo sexuální preference. Součástí vyhledávání zájezdů na webu Invia.cz je proto i filtr takzvaně gay-friendly hotelů, které zaručují maximální toleranci. Nejčastěji naši zákazníci tento typ pobytů využívají na Kanárských ostrovech, oblíbené je každoročně také Řecko, z exotiky potom vede Thajsko, Mauricius nebo Dominikánská republika,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.
Dánsko
V roce 1989 se Dánsko stalo první zemí na světě, která legalizovala uzavírání registrovaných partnerství stejného pohlaví. Kodaň je pak prvním městem v Evropě, kde se objevil gay bar Centralhjørnet, který funguje už neuvěřitelných 104 let. Je tedy asi jasné, že tady je tolerance naprosto přirozená a pevně zakotvená. V dánském hlavním městě se vám bude nejvíc líbit ve čtvrti Vesterbro. A hned vedle radnice (odkud je mimochodem krásný výhled) najdete dokonce Rainbow Square (Duhové náměstí), jehož název od roku 2014 vzdává hold právě LGBTQ komunitě.
Španělsko
Zhruba 35 kilometrů jihozápadně od Barcelony leží pobřežní město Sitges, které podle žebříčku Lonely Planet patří k 15 nejtolerantnějším místům na světě. Rozlehlé písčité pláže často nabízejí koupat se úplně bez, a podle průvodců je to skvělá lokalita zejména pro muže, i když se tu koná tolik LGBTQ akcí, že si tu každý najde to svoje. „Sitges také často bývá startovním místem pro objevování sousedních gay friendly lokalit, jako jsou Kanárské ostrovy, Ibiza nebo Mykonos,“ doplňuje Řezníčková.
Mykonos
„Řecký ostrov Mykonos je jednou z nejznámějších gay a queer friendly lokalit na světě. Už více než půl století se sem sjíždějí gayové a lesbičky z celého světa. Je zde také množství nudistických pláží a divoký noční život. Nejvíce si užijete na Super Paradise Beach, kde probíhají přes léto celodenní párty. Méně divokou dovolenou nabízejí písečné pláže, křišťálově čisté vody a borovicové zalesněné kopce ostrova Skiathos,“ popisuje Andrea Řezníčková.
Island
Podle Lonely Planet je i islandský Reykjavík, nejseverněji položené hlavní město na světě, jedním z nejliberálnějších míst. Dokonce se tu každoročně koná festival Bears on Ice věnovaný této komunitě. Island má také jedny z nejvíce tolerantních zákonů. V roce 2006 byla dvojicím stejného pohlaví přiznána stejná práva, jaká mají heterosexuálové. Procházet se pod vodopády, sestoupit do spících sopek nebo se vydat do jedné z mnoha geotermálních lagun tu tedy můžete zcela svobodně a bez jakýchkoli omezení.
Nový Zéland
V roce 1998 Nový Zéland jako první přijal celosvětově uznávané označení Gay / Lesbian Friendly v souvislosti s podniky a ubytováním. Od přijetí zákonů o manželství osob stejného pohlaví v roce 2013 Nový Zéland také aktivně propaguje svatební turistiku osob stejného pohlaví zaměřenou na ostatní tichomořské státy, jejichž zákony však nejsou tak progresivní. Pokud přemýšlíte, kdy je nejlepší doba k návštěvě Nového Zélandu, naplánujte si ji podle Winter Pride, jejíž součástí je i gay lyžařský festival. Koná se v malebném Queenstownu na přelomu srpna a září.
Kanada
New York je v Severní Americe samozřejmě jistota, nicméně kanadské Toronto mu svou otevřeností šlape na paty. Líbit se vám bude zejména v The Village, která platí za jakési kulturní centrum Toronta ve čtvrti Church-Wellesley. Najdete tu spoustu galerií, divadel a podniků, které milují nejen LGBTQ lidé. Pokud máte rádi festivaly, naplánujte si Dyke March nebo Halloween.
Uruguay
Nejmenší jihoamerický stát patří také k těm nejprogresivnějším. V roce 2013 se Uruguay stala druhou latinskoamerickou zemí, která legalizovala sňatky osob stejného pohlaví, a homosexualita byla dekriminalizována už roku 1934.
Publikováno: 13.07.2021