Svatba na pláži: Co všechno je třeba zařídit
Sníte o romantické svatbě, kde místo kapely zní zvuky oceánu a vy můžete k oltáři jít klidně bosí bílým pískem? Chcete se vyhnout české klasice a raději se vzít někde daleko, možná i stranou všech příbuzných, abyste si svůj den užili jen ve dvou? Měli byste vědět, co všechno je třeba zařídit, aby vše proběhlo hladce a bez starostí.
Destinaci pro svoji vysněnou svatbu už máte zřejmě dávno vybranou, ale neuškodí přihlédnout k tomu, zda váš sňatek odtud bude právně platný i v Česku. „Jednou z nejoblíbenějších svatebních destinací našich klientů jsou Maledivy, kde si však užijí romantický obřad, ale bez právní platnosti. Mezi další vyhlášené svatební destinace, odkud zároveň sňatek platí, jsou Seychely, Mauricius, Bora Bora, Fiji nebo Srí Lanka,“ říká mluvčí cestovní kanceláře Invia Andrea Řezníčková.
Maledivy: Stvořené pro novomanžele
Přesto právě Maledivy jsou v podstatě synonymem zamilovaného ostrova, jezdí se sem na líbánky, ale právě i za obřadem jako takovým. Nejen proto, že jde o naprostý ráj na zemi s tím nejbělejším pískem, nejtyrkysovějším oceánem, ale také tu najdete příjemné soukromí a v nabídce je opravdu velká spousta luxusních novomanželských chatiček na pláži nebo přímo na vodě. Novomanželům, ať už těm, kteří se vzali tady nebo jinde, tu navíc vždy přichystají nějakou pozornost a často dávají i výhodnější ceny na ubytování. Stačí oddacím listem potvrdit, že jste se vzali v předchozích šesti (někde devíti) měsících.
Protože sňatek z Malediv nemá právní platnost a je jen symbolickým obřadem, nemusíte kromě rezervace termínu zařizovat vůbec nic. Aby svatba byla oficiální, můžete si před odletem zajít v Česku na úřad, kde vám během několika minut a spolu se dvěma svědky oficiálně stvrdí manželství, a na Maledivách si užijete obřad se vším všudy, dokonce i výměnu prstenů si můžete nechat až na pláž.
Jak je to jinde?
Například na Mauríciu a Seychelách musíte úmysl vzít se oznámit minimálně 31 dní předem a také doložit několik dokumentů přeložených do angličtiny. Jde o žádost o svatbu, kopie pasu, rodný list, pokud je jeden z vás rozvedený, tak také rozsudek o rozvodu, případně úmrtní list v případě úmrtí předchozího manžela nebo manželky. Mimochodem, na Mauríciu se vdova či rozvedená žena smí znovu vzít až po 300 dnech.
Obřad je oficiální, oddávající je z místně příslušné obce a pokud nemluvíte plynně anglicky, potřebujete tlumočníka. Po svatbě dostanete oddací list v angličtině, který si musíte nechat přeložit a dodat na matriku. Nicméně sňatek už je právně platný a v Česku jej znovu potvrzovat nemusíte. Stejná pravidla pak platí nejen pro exotické destinace, ale i pro jakoukoli jinou zemi, v níž nemáte občanství.
„Se zařizováním samotného obřadu vám rádi pomohou v téměř každém resortu. Služby v nich se liší, ale většina nabízí svatební balíčky, které připraví výzdobu, přípitek i dort, fotografa, ale třeba i projížďku lodí. Ať už se chcete vzít kdekoli, určitě na to myslete už při výběru dovolené. Invia vám svatební balíček ve vybraném resortu ráda zajistí,“ popisuje Řezníčková.
Dobrou zprávou je, že destinace jako Maledivy či Seychely jsou stále přístupné i v covid-době.
Publikováno: 06.05.2021