Jak Češi cestovali v roce 2021
V porovnání s rokem 2020 byl loňský rok cestovatelsky bohatý. Některé části světa sice ještě zůstaly turistům uzavřené, ale nejoblíbenější lokality českých turistů se zase vrátily do hry. Kam Češi loni cestovali nejčastěji, na jak dlouho a jaké pobyty si vybírají?
„Loňský rok ukázal, že jsme se do velké míry s covidem naučili žít i cestovat. Do velké míry na to měl vliv vývoj vakcíny a následné zavedení takzvaných covidových pasů. Přestože onemocnění ještě na ústupu není a ve vlnách stále přichází, svět se naučil na aktuální vývoj rychleji reagovat, a tak se jen někdy zpřísní pravidla pro vstup do některé země, ale hranice už se znovu téměř nezavírají. Vývoj je v tuto chvíli optimistický, proto je možné, že se letos přiblížíme době před pandemií,“ říká mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková.
Každý čtvrtý Čech byl v Řecku
Jednoznačně nejoblíbenější destinací roku 2021 bylo Řecko, které tvořilo 24 procent ze všech objednávek agentury Invia. Následoval Egypt s 21 procenty, který je tedy zároveň mimoevropskou jedničkou. Třetí je Bulharsko (10 procent), po něm Chorvatsko (8 procent). O pátou příčku se dělí Česká republika a Turecko (7 procent). 4 procenta českých cestovatelů vyrazila na Kanárské ostrovy, 3 procenta shodně do Itálie i Španělska, top 10 uzavírají Spojené arabské emiráty (2 procenta).
„Ovšem co se týče konkrétních lokalit, pak je suverénně největší zájem o egyptskou Hurghadu, na níž se shodlo 11 procent našich klientů. 9 procent z nich vyrazilo do sousední Marsa Alam. Následuje Kréta s 8 procenty a Rhodos s 6 procenty. Do první pětky se dostalo ještě bulharské Slunečné pobřeží s 5 procenty,“ popisuje Řezníčková.
Dovolená nejčastěji za 15 500 Kč
Průměrnou částkou, kterou Češi loni za svůj zájezd utratili, je 15 500 Kč. Ze zmíněné desítky jsou nejdražší Emiráty, kde dovolená v průměru stála 26 000 Kč. Nejoblíbenější Řecko hlásí průměrnou cenu 17 600 Kč, Egypt je jen lehce pod průměrem 15 300 Kč. Nejlacinější je samozřejmě pobyt v Česku, který Čechy stál v průměru 4 300 Kč. Cenové příjemné je také Bulharsko (9100 Kč). Itálie stála v průměru 10 700 Kč, Bulharsko 14 300 Kč, Turecko 16 500 Kč, Španělsko 17 000 Kč, Kanárské ostrvy 21 500 Kč.
„V posledních letech pozorujeme, že si lidé nevybírají ty nejlevnější dostupné zájezdy, ale požadují kvalitu, chtějí si dopřát to nejlepší, co je v jejich možnostech. Omezené cestování během přísných lockdownů pak tuto potřebu ještě zvýšilo. Také utrácejí více přímo v dané lokalitě, nakupují výlety, wellness služby i suvenýry,“ komentuje rostoucí útratu za dovolenou Řezníčková a vysvětluje, že nejde o zdražování, ale větší ochotu Čechů investovat do zážitků. Za vůbec nejdražší dovolenou loni zaplatil klient agentury Invia 945 650 Kč, a šlo o zájezd na 20 dnů na Maledivy pro pětičlennou rodinu.
Dovolená bez starostí
„Už tradičně byl i loni největší zájem o pobyty v hotelech s all inclusive službami. Vybralo si jej 64 procent našich klientů. Následují zájezdy s polopenzí, které si koupilo 18 procent, jen se snídaní si vystačilo 7 procent turistů,“ doplňuje Řezníčková.
48 procent českých turistů vyráží do čtyřhvězdičkového hotelu, 25 procent má raději pětihvězdičkové ubytování a tříhvězdičkový hotel volí 22 procent. Nejčastější dopravou na dovolenou byla loni samozřejmě letecká (79 procent), následuje vlastní (19 procent) a autobus (2 procenta).
Dovolenou častěji kupují ženy, a to v 58 procentech zájezdů. Nejčastěji zájezdy nakupovali čtyřicátníci (30 procent). Nejčastější den odjezdu nebo odletu bylo úterý 22. června.
Publikováno: 10.01.2022