7 způsobů, jak se na cestách chovat ekologičtěji

Možná jste se rozhodli, že se budete od nového roku chovat zodpovědněji k životnímu prostředí. Pokud ale zároveň plánujete dovolenou, je dobré vědět, že na cestách se všechna pravidla ekologie nedodržují tak snadno. Pro cestování je proto fajn osvojit si úplně jiné návyky, než dodržujete doma.Možná jste se rozhodli, že se budete od nového roku chovat zodpovědněji k životnímu prostředí. Pokud ale zároveň plánujete dovolenou, je dobré vědět, že na cestách se všechna pravidla ekologie nedodržují tak snadno. Pro cestování je proto fajn osvojit si úplně jiné návyky, než dodržujete doma.

Sbalte si toho co nejméně

Uhlíkové stopě se při cestování asi nevyhnete. Na kratší vzdálenosti je sice lepší jet třeba vlakem nebo autem, ale ne vždy a všude je to možné. „Na cestách letadlem však můžete uhlíkovou stopu alespoň trochu redukovat - čím je totiž letadlo lehčí, tím méně paliva potřebuje,“ vysvětluje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Jděte tedy ostatním příkladem a vozte co nejmenší zavazadlo s co nejméně věcmi. Oblečení si zkuste vzít opravdu jen to nejnutnější, knihy vyměňte za čtečku.

Nepoužívejte hotelovou kosmetiku

Je to sice tak lákavé, jenže všechny ty malé plastové lahvičky končí často po jediném použití (protože kdo z nás je stihne vypotřebovat celé?) v koši, jen málokdy se třídí. Proto je lepší vozit si svoji kosmetiku v udržitelných obalech. Abyste nemuseli vozit velká balení, v některém hotelu si malé lahvičky vezměte, a až obsah spotřebujete, můžete si je znovu naplnit vlastním produktem, a prodloužit tak jejich životnost. Něco jiného jsou větší hotelové nádoby na sprchový gel či šampon, nebo často jejich kombinaci, připevněné na zdi - ty se znovu doplňují, i když často jejich kvalita nebývá dobrá.

Neničte korály opalovacím krémem

Byli jste se někdy na dovolené potápět a divili jste se, proč koráli nejsou barevné? Bohužel to znamená, že jsou mrtvé, což často způsobují chemické látky oxybenzon a octinoxate, které se používají v opalovacích krémech jako UV filtry. Kůži před spálením sice ochrání, ale život v moři nikoli. „Proto například na Havaji používání této kosmetiky na plážích zakázali už v roce 2018. Před koupí opalovacího přípravku se tedy ujistěte, že obsahuje jen filtry, které mořskému životu neškodí - na obalu je to vždy uvedeno,“ dodává Řezníčková.

Použijte ten samý ručník

Samozřejmě že máte právo dostat každý den svojí dovolené čistý ručník. Koneckonců ta možnost je jistě započítaná v ceně ubytování. Nejde ale jen o peníze. Praní ručníků a ložního prádla zvedá hotelovou spotřebu vody téměř o pětinu. A pokud je řeč nejen o pokojových ručnících, ale i o osuškách, které si každý den berete na pláž, už se vyplatí nechat si totožný kousek bez výměny alespoň pár dní.

Vytvořte poptávku

„Nelíbí se vám, že v hotelovém baru u bazénu používají plastové kelímky na jedno použití, když přitom víte, že mají i ty pevnější, znovu použitelné? Neostýchejte se poprosit o ten zodpovědnější. Občas si hotelový personál snaží jednorázovým nádobím usnadnit práci, ale například i u snídaně či večeře se ptejte po klasickém hrníčku či skleničce. Možná je hned nedostanete, ale čím častěji tu otázku uslyší, tím rychleji se neekologických kelímků úplně zbaví nebo je alespoň více omezí,“ radí Andrea Řezníčková.

Tiskněte jen to nejnutnější

Když letíte na vlastní pěst a po Evropě, nemusíte tisknout vůbec nic. Letenku máte v telefonu, potvrzení o očkování nebo testech také, odbavit se můžete on-line. Pokud letíte někam dál, už může být pohodlnější mít například víza v ruce. Také cestovky po vás často vyžadují, abyste si některá potvrzení vytiskli. Přesto nemusíte tisknout úplně všechno. Například pokyny k zájezdu si stačí nastudovat, ale nikdo je po vás určitě chtít nebude.

Nezapomeňte, co jste se naučili

Že jste na dovolené, ještě neznamená, že rezignujete na všechny šetrné návyky, které máte možná už od dětství. Totiž zvlášť v zemích, kde tak často neprší, je důležité šetřit s vodou. Neplýtvejte ani elektrickou energií, světla ani klimatizace nemusí být zapnuté, když v pokoji zrovna nejste. V afrických nebo asijských zemích je samozřejmě lepší pít balenou vodu, ale například brčka nebo igelitové tašky nepotřebujete ani tady. Určitě už také víte, že odpadky patří do koše, a tak po sobě nikde nenecháte žádné stopy.

Doporučujeme

Eco-friendly hotely na Invia.cz:

Publikováno: 03.01.2022