5 tipů, jak během svých letních cest ušetřit
Nezáleží na tom, kolik peněz máte nebo nemáte. Když existuje snadný způsob, jak cestovat levněji, proč toho nevyužít? My těch tipů máme hned několik. A nemějte strach - nemusíte přitom rezignovat na pohodlí, ani své cestovatelské sny.
Odlet mimo Prahu může být levnější
Když nebudete trvat na odletu z hlavního českého letiště v Praze, můžete ušetřit i pár tisíc. „Nezáleží přitom na tom, zda letíte na vlastní pěst nebo s cestovkou. Odlety z jiných českých i blízkých zahraničních měst dokonce najdete i sami na webu invia.cz. Často se létá například z polských Katowic, německého Mnichova nebo třeba z rakouské Vídně. Díky tomu, že je pak cesta kratší, vyjde letenka na méně peněz,“ popisuje mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. Celkem běžně se ale létá i z jiných českých měst, jako je třeba Brno nebo Pardubice.
S cestovkou děti zdarma
„Ve většině oblíbených letních destinací najdete v nabídce cestovek zájezdy, na které můžete vzít dvě nebo dokonce i tři děti zdarma. Myslete však na to, že tato výhoda se obvykle nevztahuje na zájezdy pořízené v last minute nabídce. Ne vždy proto nákup na poslední chvíli znamená, že ušetříte,“ doplňuje Řezníčková s tím, že v nabídce agentury Invia teď najdete přes tisíc hotelů, kam je možné vzít až tři děti s ubytováním zdarma. Za děti do dvou let přitom nemusíte platit ani letenku. Výhodou dovolené, kterou zajišťuje cestovka, je i to, že v destinaci zajišťuje různé dětské kluby, jejichž animátoři mluví česky a bezplatně se o vaše děti postarají a zabaví je, abyste si vy mohli odpočinout.
Vstupy zdarma
Pokud v létě nevyrážíte k moři, ale objevovat nějakou světovou metropoli, informujte se, zda město nenabízí kartu, která by nabízela několikadenní jízdenku na MHD a k ní vstup do spousty památek, muzeí, galerií i zážitků zdarma, často s kartou dostanete i slevy v nejrůznějších obchodech, restauracích nebo třeba při nákupu výletů. Fungují tak města jako Londýn, Kodaň nebo Berlín, i v Paříži nebo třeba New Yorku si můžete pořídit takzvaný městský pas, který funguje obdobně.
Pozor na měnovou konverzi
„Pokud v zahraničí platíte kartou nebo vybíráte z bankomatu, vždy odmítněte měnovou konverzi. Znamená to, že si platbu pak převede sama vaše vlastní banka, která má vždy výhodnější kurz. Vybírejte si také bankomaty bankovních společností, nikoli jen zprostředkovatelů. Při placení kartou v obchodě se často zeptá buď přímo prodavač anebo platební terminál zeptají, zda chcete platit ve své nebo místní měně. Chtějte vždy jejich měnu,“ radí Andrea Řezníčková. Jestliže také cestujete často, vyplatí se vybrat si banku, která garantuje výběry v zahraničí zdarma.
Neutrácejte za tištěné průvodce
Pandemie covidu spoustu věcí změnila, řada podniků zavřela, změnila otevírací dobu a nové se otevřely. Zároveň je ještě brzo na to, aby staré a dnes už víceméně neplatné průvodce zmizely z trhu a nahradily je ty nově napsané. O něco jistější je pořídit si průvodce v angličtině, který bude vždy čerstvější, protože nečeká na překlad. Pokud na knize trváte, vždy proto před nákupem kontrolujte datum vydání. Variantou pak může být, že si průvodce půjčíte od přátel nebo třeba v knihovně. A budete ho brát jen orientačně, protože čerstvější informace vždy určitě najdete on-line průvodce. V dnešní době už je navíc i řada cestovatelských aplikací do chytrého telefonu.
Publikováno: 04.05.2022