Řecko
-
Svátky a události
Svátky v Řecku často souvisejí s náboženstvím a řídí se ortodoxním kalendářem. Z velké části se termínově zhruba shodují s katolickými svátky - tedy až na Velikonoce, které tu bývají až o pět týdnů dřív nebo později než Velikonoce u nás.
Kromě toho se během roku konají nejrůznější kulturní slavnosti a festivaly,jejichž vrcholem bývají představení klasických her ve starověkých divadlech. Kultury si můžete užít v kinech a na koncertech, zejména v metropoli - Aténách.
Svátky v Řecku
1. leden - Nový rok a svátek Ágios Vassélis (sv. Vasil). V tento den si lidé vzájemně vyměňují drobné dárky, děti obchází domácnosti a zpívají (obdoba naší koledy), cizinci se obdarovávají snítkou bazalky.
6. leden - Svátek Zjevení Páně, oslavující pokřtění Krista v řece Jordán. Je to svátek, kdy se do moře, jezera nebo řeky hodí kříž a mladí chlapci se předhání, kdo ho první vyloví a donese zpět.
7. leden - Svátek Jana Křtitele
25. březen - Svátek Zvěstování Panny Marie a Den nezávislosti. Tři týdny před začátkem půstu začíná masopust, pořádají se maškarní večírky.
Čisté pondělí - První den půstu. Tento den se oslavuje pouštěním draků a jí se tradiční druhy postního jídla.
Velikonoce - Velký pátek, velikonoční neděle a velikonoční pondělí. Na Velký pátek se nosí v procesí se svíčkami Kristova rakev, v sobotu o půlnoci vyhlásí kněz v kostele, že Kristus vstal z mrtvých a od jeho zapálené svíčky se přenáší tzv. plamen života na svíčky věřících, kteří si je nesou zapálené domů. V neděli se navštěvují všichni příbuzní, na rožni se peče jehněčí, soutěží se v rozbíjení natvrdo uvařených na červeno obarvených vajec (ťukají se špičkami o sebe).
1. květen - Svátek jara a svátek práce. V tento den se vstupní dveře domů zdobí kyticemi.
25. květen - Jónský den - oslava připojení Jónských ostrovů k Řecku.
Počátek června: Svatodušní svátky
30. červen: Svátek svatých apoštolů
15. srpen: Svátek Nanebevzetí Panny Marie
28. říjen: Den "Óchi", oslava odmítnutí italského ultimáta v roce 1941 (ministerský předseda Metaxas odmítl na Mussoliniho žádost o povolení vstupu italských jednotek do Řecka, den zahájení řeckého boje proti okupaci).
25. a 26. prosinec: Vánoce
Slavnostní událost
Řekové slaví často poměrně velkolepě rodinné svátky, jako jsou svatby, narozeniny, jmeniny, křtiny, ale i místní slavnosti patronů jednotlivých vesnic. Tyto místní vesnické oslavy se nejčastěji konají během léta, přesněji v období od července do září. Turisté často vyhledávají nejrůznější folklórní představení. Místní slavnosti a kulturní festivaly jsou rozdílného data i programu, záleží na místě konání.
Za všechny uveďme několik příkladů:
Červenec - září: Kulturní festival v Iráklionu na Krétě, představení opery, baletu, klasické hudby, lidových písní a zpěvů, výstavy a sympozia
Červenec: Krétské vinobraní v Réthymnonu - poslední dva týdny v měsíci se tady koná vinobraní s hudbou, tancem a ochutnávkami krétského vína
Srpen: Hudební festival - "hudební srpen" v Chaniá na Krétě, při této příležitosti se konají výstavy a pořádají koncerty
Srpen - září: Festival Léto v Palaiochóra na Krétě, uslyšíte tady tradiční a klasickou hudbu, konají se zde taneční a loutková představení
Řekové mají s oslavami spojen zejména tanec a hudbu. Tance jsou většinou dominantou mužů, i když ženy tančí samozřejmě také. Většinou jde o tance kolové, liší se krajově a samozřejmě i rytmem a tempem. Sigalós je velmi pomalý tanec, syrtós je originální krétský tanec, kdy tančí muži i ženy dohromady a drží se za ramena, sústa je jediný párový tanec, kdy tančí muž se ženou.