Srí Lanka - Trincomalee
-
Doba letu
10:00 h
-
Popis
Trincomalee je město ležící na východní části pobřeží, která je dost odlišná od pobřeží západního. Na západním pobřeží se nachází drtivá většina hotelů a oblíbených destinací. Východní pobřeží je klidné, turisté sem zatím příliš nejezdí kvůli vzdálenosti od letiště a také kvůli občanské válce, která zabraňovala k návštěvě po dobu dvaceti let. Oproti západnímu sinhálskému pobřeží je východ tamilský a muslimský.
Z jedním z kouzelných míst na východním pobřeží je město Tricomalee, které si přes občanskou válku dokázalo uchovat překrásnou přírodu, koloniální vzhled a jakousi důstojnost. Město je to multietnické, žijí zde vedle sebe muslimové, Tamilové a Sinhálci. I když je tato část světa celkem schovaná, byla po dlouhá léta moderním místem, kam se šířily různé cizí vlivy. Velkou roli v tom hrál přístav Trincomalee, který patří mezi nejlepší přístavy v Asii. O něj se v minulosti hodně bojovalo, důležitou stopu zde nechali Japonci během druhé světové války. V roce 1983 zde vypukla občanská válka a její následky trvají dodnes. Jsou to etnické nepokoje. Trincomalee je také díky své poloze terčem uprchlíků, což vyčerpává městské zdroje.
Samotné město je osobité místo s koloniálním rázem, které rozhodně stojí za výlet. Můžete navštívit různé chrámy či koloniální pevnost Fort Frederic, která vybíhá do moře a rozděluje dvě zátoky - Back Bay a Dutch Bay. V roce 1623 ji postavili Portugalci, ale už v roce 1639 se zde usídlili Holanďané. Od roku 1795 pevnost už podruhé okupovali Britové, kteří ji pojmenovali po vévodovi z Yorku. Ti zde působili až do vyhlášení nezávislosti Srí Lanky. Pevnost je přístupná turistům, částečně ji nyní využívá armáda. Od pevnosti vede cesta k Swami Rock, kde je krásná vyhlídka na okolí a celé město. Zde je také umístěna hinduistická svatyně Kovil, která patří k nejposvátečnějším šivaistickým chrámům ostrova. Na Swami Rock je také starý strom s modlicími praporky prosebníků, tomuto místu se říká Skok milenců a váže se k němu legenda o holandské nešťastně zamilované ženě. Od pevnosti západně je centrum, kde jsou malinké obchůdky, mešita, hinduistické chrámy a historické loďky. Směrem na jihovýchod je promenáda a další hinduistický chrám. Zhruba ve čtyři hodiny se ve chrámech začne bubnovat, hraje hudba a přichází prosebníci. Nedaleko leží v kontrastu s chrámy hřbitov, kde se nachází mimo jiné hrob bratra Jane Austenové. Dalším zajímavým místem je Inner Harbour, což je přístav, který stojí za návštěvu zejména večer, kdy je krásně osvětlen.