Tchaj-wan
-
Možnosti cestování a dopravy
Na Tchaj-wan se dostanete letecky s jedním mezipřistáním z Prahy nebo Vídně. Letecké společnosti míří z Prahy do Šanghaje, kde se přestupuje na let na mezinárodní letiště Taoyuan asi hodinu vzdáleného od Tchaj-pej. Letenka stojí okolo 15 000 Kč a na palubě strávíte mezi 15 a 20 hodinami.
Hlavní město Tchaj-pej je protkáno hustou sítí metra (MRT). Jeho stanice jsou čisté a přehledné a najdete v nich anglické směrovky. Většina linek jezdí pod zemí, ale některé vystupují nad povrch a poskytují okouzlující výhled na město. Metro doplňují autobusy veřejné dopravy. Platí se každá jízda zvlášť a neexistují časové kupóny. Cizinci mnohdy upřednostňují taxi služby. Nedoporučuje se půjčit si automobil a vrhnout se do dobrodružné silniční džungle, kde neplatí téměř žádná pravidla. Mezi vozy kličkují všudypřítomné mopedy a široké ulice se ve špičce zaplní do posledního místečka. Automobily nejsou pojištěné a v případě nehody se kvůli jazykové bariéře na ničem nedomluvíte. Pokud trváte na dopravě automobilem, pronajměte si ho i s řidičem. Situace mimo město je bezpečnější a některé směrovky jsou napsány latinkou. Litr benzínu vyjde asi na 15 Kč.
Sever a jih ostrova spojuje vysokorychlostní železnice (High Speed Rail). Za rychlost a komfort si připlatíte. Jízdenka vyjde na 900 Kč a jízdní řády jsou dostupné na stránce společnosti (thsr.com.tw). Cesta obyčejným vlakem trvá déle, ale je finančně přívětivější. Více informací hledejte na stránce railway.gov.tw.
Dálkové autobusy tvoří alternativu k vlakové dopravě. Při nástupu si připravte přesnou částku, řidič nevrací.
Skútr si pronajměte až za hranicemi velkoměst, kde jsou závažné dopravní nehody na denním pořádku. Stopování není na Tchaj-wanu ve zvyku.