Tchaj-wan
-
Zajímavá místa
Hlavní město Tchaj-pej leží v severní části ostrova na řece Tan-šuej. Žije zde asi 2,7 milionů obyvatel. Politické, ekonomické, průmyslové a kulturní centrum Tchaj-wanu těsně sousedí s Novým Tchaj-pej. Ročně ho navštíví přes 6 milionů turistů. Prohlídky města začínají na náměstí Svobody, kde stojí Prezidentský palác, Národní divadlo a Národní koncertní síň. Nad okolní mrakodrapy vystupuje budova Tchaj-pej 101 z roku 2004. Se svými 101 patry a 509 metry byla do roku 2010 nejvyšší budovou světa. Poté žebříček ovládl mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji. S moderní architekturou kontrastují hojně navštěvované buddhistické chrámy a kláštery, jako je chrám Longšan z roku 1738. Za nákupy, posezením v restauraci a nočním životem se vydejte do čtvrti Ximending. Na pobřeží severně od Tchaj-pej se rozkládá Yeh Liu Geopark. Na stejnojmenném mysu příroda vytvořila nevídané kamenné útvary, když se vrstvy hornin usazovaly jedna na druhou a monzuny a mořské vlny z nich vymodelovaly například kamenné houby, svíce, pyramidu nebo hlavu královny.
Nejstarší město Tainan leží na jihovýchodě ostrova. Za císařských časů bývalo hlavním městem a při jeho návštěvě na vás dýchne období rozkvětu Tchaj-wanu. Ulice lemují historické budovy. Navštivte Konfuciův chrám, věže Chihkan, chrám Ma-cu, chrám Dongyue, chrám Wufei nebo městskou Velkou jižní bránu.
Na jihozápadě ostrova u Jihočínského moře se nachází město Kaohsiung s kořeny v 17. století. Ve své době sem mířili obchodníci z různých koutů světa. Dnes je druhým největším městem Tchaj-wanu, jedním ze čtyř největších přístavů na světě a průmyslovým centrem zaměřeným na stavbu lodí. Z pamětihodností si prohlédněte Pagody Draka a Tygra u Lotosového jezera, pevnost Qihou z 19. století, staré město Zuoying a Katedrálu svatého růžence z roku 1860. Moderní architekturu reprezentuje Národní stadion, Dóm světel na ulici Formosa Boulevard a mrakodrapy Tuntex Sky Tower a Chang-Gu World Trade Center.
Nejstarší tchajwanský národní park z roku 1984 se jmenuje Kenting a pokrývá jižní cíp ostrova. Proslul pro svou bujnou vegetaci a nádherné pláže. Na souši se zdvihají zelené hory s tropickými lesy, pobřeží lemují pláže a pod hladinou oceánu se skrývají korálové útesy. Výletním místem parku se stal maják Eluanbi z roku 1883.
Národní park Taroko vyzývá k pěším túrám plným úžasných vyhlídkových míst. Tvoří ho 27 vrcholů vyšších než 3000 metrů nad mořem. Park protíná řeka Liwu a vytváří hluboké kaňony a rokle.
Národní park Jangmingšan je vzdálený pouhých 10 kilometrů od hlavního města. Dominuje mu vulkán Čising vysoký 1200 metrů nad mořem. Oblast je protkaná vodopády, úrodnou vulkanickou krajinou, horskými hřbety a jezery. Vedou zde turistické trasy.
Nejvyšší tchajwanská hora nese jméno Jü-šan. V zimě se na jejím vrcholu objeví bílá čepice, v létě je ideální pro pěší turistiku a horolezectví. V okolním národním parku se dochovala původní vegetace ostrova s endemickými druhy rostlin a živočichů.
Ve výšce 762 metrů nad mořem se třpytí průzračně modré jezero Sun Moon Lake. V jeho hladině se odrážejí okolní vrcholky a na pobřeží se pohupují rybářské a výletní lodě.