Thajsko
-
Jak trávit čas
Thajsko není pouze zemí s nádherným pobřežím a přírodou. Velkou chloubou tohoto království je také místní architektura, kterou po staletí budovali zdejší buddhističtí mnichové. Jedním z míst, kde se to buddhistickými chrámy jen hemží, je Chiang Mai. Ve starém centru tohoto velkého thajského města jsou dodnes desítky buddhistických klášterů s řadami vysokých střech zdobených pozlacenými vyřezávanými posvátnými hady. Asi nejvýznamnějším klášterem je zde Wat Phra That Doi Southep, který se tyčí na vrcholku posvátného kopce Doi Southep vysoko nad městem. Buddhistický klášter ze 14. století je krásnou ukázkou severothajské architektury. Za obdivuhodnou architekturou se můžete vydat také do Bangkoku. Ani ten totiž není jen městem nočních klubů, rušných trhů a vysokých mrakodrapů. I zde se nachází skvostná architektura buddhistických chrámů a klášterů, kterou by měl každý návštěvník Bangkoku vidět. Takřka povinnou zastávkou by měl být Grand Palace, který je jedním z nejkrásnějších míst Asie. Za zmínění zde stojí určitě chrám Wat Phra Kaeo, uvnitř něhož se nachází legendární smaragdový Buddha. Zajímavým zážitkem je projížďka na lodi Chao Phraya Express po řece Chao Phraya, která palác obtéká. Z hladiny řeky se naskýtají jedinečné pohledy na Grand Palace i na věže chámu Wat Arun. Při poznávání thajské starověké architektury by měl každý navštívit také zbytky bývalého hlavního města Siamského království, Ayuthaya. Dodnes jsou zde k vidění zbytky velkolepých klášterů, chrámů, soch i vyobrazení Buddhy. Toto místo, zařazené pro svou historickou i architektonickou významnost na seznamu UNESCO, dodnes silně dýchá atmosférou dob minulých.
Jedním z důvodů, proč se také Thajsko těší takové oblibě turistů a cestovatelů, je zdejší překrásná příroda. Velká část území Thajského království je tvořena vysokými kopci a pahorkatinami, které porůstá hustý prales. Krajina je v těchto místech natolik členitá, že zde ani není (a nikdy nebylo) možné využívat půdu k zemědělství. Právě díky tomu však zůstala krajina takřka nedotčená a dnes v ní můžeme objevovat takové skvosty, jako jsou vzácné rostliny a živočichové, majestátné vodopády či krásná jezera. Jedním z takových míst je například národní park Doi Inthanon, který se rozprostírá kolem nevyššího vrcholu Thajska, anebo národní park Khao Sok, jenž zase chrání největší plochu původního pralesa v Thajsku. Již dlouhé roky jsou oblíbenou atrakcí v Thajsku také sloni. Protože ne vždy však bývá se slony zacházeno nejlépe, vznikají v Thajsku různá zařízení, kde je o slony zachráněné ze spárů některých necitlivých majitelů postaráno s mnohem lepší péčí. Jedním z takových zařízení je například Elephant Nature Camp nedaleko Chiang Mai. Návštěvníci se i zde dostanou do přímého kontaktu se slony – mohou je krmit či pomáhat při koupání – a to vše s dobrým pocitem, že tito sloni již nejsou oběťmi masové turistiky.
Thajsko se může pyšnit jedněmi z nejkrásnějších pláží v celé Asii. Po ničivých dopadech vlny tsunami v roce 2004 už není ani památky, a návštěvníci v Thajsku si tak mohou užívat už jen dokonalých pláží s jemným bílým pískem, průzračně čistým mořem a krásnými scenériemi, které okolní vápencové skály utvářejí. V Thajsku neexistuje prakticky žádná pláž, která by nebyla krásná. Za zmínění stojí například pláže na Ko Lipe, Krabi, luxusním resorty na Ko Samui, nebo třeba na Ko Chang, kde svůj „ráj“ zase objeví nízkonákladoví cestovatelé. Jedním z krásných míst na thajském pobřeží je zátoka Phang Nga, která je považována za vůbec jedno z nejkrásnějších míst světa. Z tyrkysově modrých vod všudypřítomného moře se jako stožáry tyčí vysoké úzké masivy vápencových skal, které poskytují domov velkému množství divokých zvířat. Do povědomí široké veřejnosti toto místo vešlo s filmem Muž se zlatou zbraní, který se zde natáčel.
Podmořský svět podél thajského pobřeží ukrývá také překrásné korálové útesy – často považované dokonce za jedny z nejkrásnějších na světě. Především jižní pobřeží království je poseto místy ideálními k potápění. Mezi nejlepší potápěčské lokality patří souostroví Surin, Similan a oblasti severozápadně od Phuketu. Některé útesy jsou přístupné ze břehu, jiné jedině s potápěčským vybavením z lodě. Ať už se však rozhodnete pro kteroukoli lokalitu, určitě budete nadšeni těmi krásami, které se pod hladinou moře skrývají.
Fanoušci bojových sportů by si neměli nechat ujít zápas thajského boxu (Muay thai), který je slavný po celém světě. Protože Thajci tento bojový sport milují, není složité narazit na nějaký zápas v každém větším městě. Takový zápas není přitom jen ukázkou bojového umění jednotlivých zápasníků; je to také přehlídka rituálů doprovázených rytmickými zvuky bubnů, činel a thajského hoboje. Kdo se touží něco tomuto bojovému umění přiučit od samotných Thajců, ten má možnost zavítat do některé ze škol thajského boxu, které se nachází po celé zemi.
Thajské království je zemí mnoha buddhistických klášterů, z nichž mnoho stále obývají dobrosrdeční a klidní mniši. I obyčejní turisté mají možnost alespoň na chvíli uklidnit svou mysl a okusit kouzlo meditace. Ať už se rozhodnete pro klasickou hodinu yogy předcvičovanou ve vašem resortu, anebo navštívíte některý z buddhistických klášterů v pralese, kde se budete učit meditaci od samotných mnichů – rozhodně není mnoho lepších míst na zemi, kde s meditací začít. Dokonale zrelaxovat tělo však kromě meditace můžete také při tradiční thajské masáži. Tuto slavnou proceduru údajně vymyslel lékař samotného velkého Buddhy před dvěma a půl tisíci lety. Dnes pravou thajskou masáž můžete vyzkoušet snad v každém hotelu či v některém z nepřeberného množství pouličních salónů.
Že se Thajsko může pyšnit bohatou historií, dokazují architektonické památky dodnes rozeseté po celém království. Kdo si však chce udělat ucelenější obrázek o thajské historii, ten by měl navštívit Národní muzeum thajské historie, které je největším muzeem v celé jihovýchodní Asii. Místo připomínající poněkud modernější – ovšem nikterak veselou – historii, je zase slavný most přes řeku Kwai. Tento železný most je smutnou připomínkou japonské okupace Thajského království za druhé světové války, kdy při jeho výstavbě v rámci tzv. „železnice smrti“ mezi tehdejším Siamem a Barmou zemřelo na 16 000 zajatců.
Kdo si Thajsko také oblíbí kvůli výborné kuchyni plné pestrých chutí, ten nemusí zůstávat pouze u ochutnávání. Kuchaři po celé zemi si všimli, že turisté se často chtějí něčemu z jejich kuchařského umění přiučit. A protože jsou Thajci velmi vstřícní lidé, rozhodli se založit několik kuchařských škol, v nichž zvídavým turistům dávají cenné lekce thajského vaření. Nejvíce takových škol se nachází v Chiang Mai. Thajci také milují oslavy, svátky a festivaly všeho druhu. Asi největší událostí je v Thajsku Songkran – thajský nový rok, který podle našeho kalendáře začíná vždy v dubnu. Thajci v tento den nejprve navštěvují buddhistické kláštery, kde symbolicky pokropí sochu Buddhy. Po vykonání náboženského rituálu se lidé vydávají do ulic s vodními pistolemi a doslova hrají vodní války s každým, kdo jim přijde do cesty. Kdo chce nespoutanou zábavu thajského nového roku okusit na vlastní kůži, bude nejlepší, když zavítá přímo do Bangkoku nebo do Chiang Mai, kde bývají oslavy nejbujarejší.