Tunisko
-
Fauna
V souvislosti s tuniskou pouští se každému samozřejmě vybaví dromedár. Divoké velbloudy v Tunisku ale nenajdete, vždy mají svého majitele. Dalšími typickými obyvateli pouště jsou fenek, varan, různé druhy hadů, štírů a hmyzu. Mořskou faunu podél pobřeží Tuniska zastupují chobotnice, langusty, murény, sardinky, makrely, tuňáci a další.
Mezi tuniskými živočichy najdeme i několik velmi ohrožených druhů. Většinu z nich se snaží ochránit před vyhynutím národní parky.
Na území Tuniska bylo jen v poslední době založeno 8 národních parků. Za nejvýznamnější z nich se považuje Ichkeul, patřící do oblasti Bizerty, kde zabírá rozlohu 12 600 ha. Je zařazen do seznamu památek UNESCO. Tuniské národní parky jsou domovem pro vydry, gazely, hyeny, muflony a jeleny, dikobrazy, rysy, šakaly a lišky, želvy a zejména různé zástupce ptactva. Právě Tunisko je totiž velmi oblíbeným cílem stěhovavých ptáků, uvádí se, že 360 jejich druhů. Často jsou zde k vidění sýkory, orli, ledňáčci nebo překrásně zbarvení plameňáci.
Přístup do některých národních parků je poněkud problematický. Některé z nich se nacházejí přímo ve vojenských zónách. Jedním z nich je i Zembra ? Zembretta, který leží nedaleko vojenské základny a park je turistům nepřístupný. Poblíž malého města Meknassy leží Národní park Bou Hedma, který je využíván k navrácení ohrožených živočišných druhů do přírody. Jedná se zejména o pštrosy, jeleny a muflony. V Národním parku Feija poblíž hranic s Libyí žijí nejen divoké kočky, gazely a šakali, ale také velmi vzácná pouštní liška. Lišky jsou v Tunisku považována za poměrně nebezpečná zvířata. V jižních oblastech se často vyskytují štíři a některé druhy jedovatých hadů. Doporučuje se nepodceňovat toto nebezpečí a do přírody se vydávat nejlépe ve vyšších botách a dlouhých kalhotách.