Turecko Turecko

  • Měna, ceny, nákupy

    Oficiální měnou je Nová turecká lira (YTL), která nahradila původní tureckou liru s šesti nulami (1milion tureckých lir byl 20 Kč). Její kurz je zhruba 1 YTL = 15 Kč. Jedna turecká lira se dělí na 100 kurušů. Platit můžete také eury i americkými dolary. Kreditní karty a šeky jsou ve většině lepších podniků akceptovány, ale na cestovní šeky dostanete ne příliš výhodný kurz. Peníze vyměníte v bance (bývají zavřené přes víkendy), na poště, v hotelu nebo cestovních agenturách. Bankomaty jsou časté, ale vydají vám hotovost pouze v lirách. V Česku a většině států Evropy nejsou liry směnitelné a nemají žádnou hodnotu, proto se doporučuje směnit jenom potřebnou částku.

    Cena orientu

    Vůně orientu láká nejenom k relaxaci na pláži a poznávání jiné kultury. Restaurace a kavárny voní na několik metrů daleko a usměvaví prodavači nabízí pestrobarevné zboží. Na co si dát při nakupování pozor a co si z dovolené musíte rozhodně přivézt?

    Nákupy

    Turecko je rájem pro milovníky nákupů. Ve všech turistických letoviscích najdete krytý bazar, tzv. bedestan, se stovkami stánků nabízejících zboží nejrůznějšího charakteru. Nepřistupujte však na první cenu, kterou vám obchodník nabídne. Smlouvání je nezbytnou součástí vašeho nákupu a obchodníci dokonce považují za urážku, pokud na smlouvání nepřistoupíte. Pamatujte, že obchodníci odvíjí své ceny jako podle národnosti, tak podle vašeho vzhledu. Máte značkové oblečení, tak budete mít daleko víc nadsazené ceny. Chce to zkrátka pevné nervy! Nesmlouvejte však nikdy v restauraci nebo hotelu, tam už se to opravdu nehodí.

    Suvenýry

    Mezi nejoblíbenější suvenýry dovážené z Turecka patří jednoznačně koberce vyráběné ručně v Antolii. Jejich cena se liší podle velikosti, vzoru a kvality materiálu. Dalším velkým lákadlem jsou měděné výrobky a keramika. Ženy budou potěšené výhodným nákupem poměrně kvalitního oblečení a originální pestrobarevné obuvi. Také zlato a šperky se v Turecku dají pořídit poměrně levně. V případě, že nakupujete u stánkových prodejců, však dejte pozor na jejich pravost. Nespoléhejte se ani na to, že vám prodejce vystaví speciální list. Gurmány potěší široký výběr nejrůznějšího koření, vynikající kávy a tabáku. Jestliže přemýšlíte o nákupu vodní dýmky, rozhodněte se ještě v Turecku. Jejich cena je zhruba třetinová oproti České republice a navíc výběr tabáku je snad nekonečný. Preferujete-li ve svém šatníku kůži nebo si jen chcete udělat radost koženou kabelkou, v Turecku si vyberete.

    Orientační ceny

    Turecké ceny jsou srovnatelné s cenami v Čechách. Odvíjí se od destinace a kvality restauračního zařízení. Za půllitr piva zaplatíte 63 Kč, za limonádu 0,33 l do 25Kč. Šálek kávy stojí v přepočtu od 27 Kč do 75 Kč. Kopeček zmrzliny pořídíte za 15 Kč. Oběd v restauraci vás může vyjít poměrně lacino.

    V Turecku se vám vyplatí také nákupy ovoce a zeleniny. O jejich kvalitě není pochyb a ceny jsou opravdu nízké.

    Cizí měny jsou volně směnitelné, v zahraničním obchodě se využívá USD i EURO.

  • Orientační ceny

    Mléko (běžné), (1 litr) 18,51 Kč
    Bochník čerstvého bílého chleba (500g) 15,29 Kč
    Rýže (bílá), (1kg) 32,80 Kč
    Vejce (normální) (12) 34,17 Kč
    Místní sýr (1kg) 166,99 Kč
    Kuřecí řízečky (1kg) 125,87 Kč
    Hovězí kulaté (1 kg) (nebo ekvivalentní červené maso ze zadní kýty) 306,27 Kč
    Jablka (1kg) 22,79 Kč
    Banán (1kg) 31,71 Kč
    Pomeranče (1kg) 27,63 Kč
    Rajče (1kg) 18,18 Kč
    Brambory (1kg) 14,17 Kč
    Cibule (1kg) 10,19 Kč
    Hlávkový salát (1 hlava) 21,07 Kč
    Voda (láhev 1,5 litru) - 5 Kč
    Láhev vína (střední kategorie) - 151 Kč
    Domácí pivo (láhev 0,5 litru) - 37 Kč
    Dovezené pivo (láhev 0,33 litru) - 50 Kč
    Cigarety 20 balení (Marlboro) - 45 Kč