Turkmenistán
-
Zajímavá místa
Hlavní město Ašchabad leží na jižním okraji pouště Karakum. Moderní metropole s velkým množstvím muzeí byla znovu vystavěna po ničivém zemětřesení v roce 1948, při kterém zemřely dvě třetiny obyvatel města. Na jejich památku byl vybudován Pomník obětem zemětřesení a výročí tragédie bylo vyhlášeno jako památný den. V dnešním Ašchabadu si nenechte ujít návštěvu Národního historického muzea. Vystavuje přes 500 000 exponátů z oblasti umění, kresby, malby, sochařství, keramiky, tkalcovství, hudby, zbrojířství a náboženství. Turkmenské muzeum koberců se pyšní největší sbírkou svého druhu na světě. Původ koberců spadá jak do středověku, tak do 20. století. V Guinessově knize rekordů je zapsán koberec Sarik z roku 2001. Byl vyroben jako připomínka na 10 let nezávislosti na Sovětském svazu a měří 301 m2. Na rozkaz prezidenta Nijazova vyrostl monument Arch of Neutrality. Na 75 metrovém podstavci stála zlatá 12 metrová socha prezidenta, která se v průběhu dne točila tváří ke slunci. V roce 2010 byla socha umístěna na předměstí Ašchabadu a památník slouží jako vyhlídka. Mešita Ertgrul Gazy symbolizuje vztah mezi Turkmenistánem a Tureckem.
Za hranicemi metropole se nacházejí pozůstatky města Nissa, centra starodávné Parthské říše. Království datované od 3. století před Kristem do 3. století po Kristu odhalilo jen málo ze svých cenností. Oblast stále čeká na rozsáhlý archeologický průzkum, ale už dnes figuruje na seznamu UNESCO. 7 kilometrů za městem stojí největší mešita střední Asie Gypjak. Prezident Saparmurat Nijazov ji nechal vystavět jako svoje mauzoleum. Byla otevřena v roce 2004 a prezident zde byl pochován o 2 roky později.
40 kilometrů západně chátrají ruiny pevnosti Geok-Tepe, kde v roce 1881 přišlo o život přes 20 tisíc Turkmenů v bitvě s ruským generálem Skobiljevem. Západně od metropole sídlí Turkmenské národní muzeum divoké přírody známé spíše jako ZOO Ašchabad. ZOO vznikla v roce 2010 a dělí se na 4 části: africkou savanu, šelmy, kopytníky a ptáky. Mezi 250 druhy zvířat uvidíte lvy, hyeny, lišky, antilopy, žirafy, krokodýly, klokany, vodní ptáky, mořské ryby či několik druhů koní.
Pohoří Kopet Dag na jižních hranicích s Íránem s nejvyšší horou Hezár Masdžed (3117 m. n. m.) nabízí velké množství treků. Mnohé stezky jsou značené a nepotřebujete k nim místního průvodce. Velké oblibě se těší výletní oblast okolo Firuzy, do které cizinci potřebují zvláštní povolení. Mapu pohoří seženete pouze v Národní kartografické společnosti v Ašchabadu. Na úpatí hor příroda vytvořila podzemní jezero Baharden. Sirovodíkové jezero dosahuje teploty až 36 oC. Pokud chcete předejít zdravotním problémům, nesetrvávejte ve vodě více než 15 minut. V odlehlých koncích jeskyně žije početná populace netopýrů.
Druhé největší město v zemi Mary (dříve Merv) leží v blízkosti pozůstatků města Merv založeného Alexandrem Makedonským ve 2. polovině 4. století před naším letopočtem. Oáza byla hustě osídlena. Dochovala se cihlová mauzolea několika panovníků v čele s mauzoleem Sultána Sandžara, opevnění a menší stavby. Při návštěvě se nenechte zaskočit místními velbloudy, kteří se tu pasou bez ohledu na turisty a archeology.
Přístavní město Turkmenbaši na pobřeží Kaspického moře obklopují hory, které křižují turistické trasy. Samotné město je jediným středoasijským přístavem a jediným výchozím místem na cestě do evropského Ruska.
Uprostřed pouště Karakum se nachází tzv. Brána do pekel. Neustále hořící kráter v zemi vznikl v roce 1971, když se sovětští vědci snažili odhalit ložiska zemního plynu. Místo se nepodařilo zakonzervovat a téměř 50 let unikající zemní plyn nepřetržitě hoří.
Kaňon Yangykala patří k nejpozoruhodnějším přírodním zajímavostem v Turkmenistánu. Členité rokle hluboké až 100 metrů hrají různými odstíny červené a oranžové a lehce připomínají americký Grand kaňon.