Velká Británie
-
Svátky a události
Velká Británie má velkou část svátků shodnou s námi. K nim rozhodně patří oslavy nového roku. Největší oslavy jsou pochopitelně v Londýně, kde se koná slavnostní průvod London Parade, oslavy jsou také na Trafalgarském náměstí a u Temže. Dále se v Londýně, a to hlavně v čínské čtvrti Soho, slaví čínský nový rok.
Mezi světově známé utkání patří závody osmiveslic mezi univerzitou Oxford a Cambridge. Závod probíhá na Temži mezi Putney a Mortlake a je to velká událost.
Každý rok třetí neděli v dubnu se koná Londýnský maratón. Je to největší maratón na světě a navštěvuje ho okolo třiceti tisíc nadšenců. Velká část vybraných peněz každoročně putuje na charitu.
V druhé polovině května se koná výstava květin v Chelsea, což je nejlepší výstava svého druhu na světě.
V červnu probíhají dostihy Royal Ascot, při kterých se britská smetánka snaží předvést nové róby, dáma klobouky a celé je to velká společenská akce.
V sobotu okolo 11. červa jsou Trooping the Colours, kdy královna provádí přehlídku jednotek na oficiální oslavě svých narozenin.
Na přelomu června a července má All England Club tenisové mistrovství ve Wimbledonu, kdy nejlepší tenisti bojují o wimbledonský titul.
V červenci si můžete v Royal Albert Hall poslechnout koncerty klasické hudby trvající osm týdnů.
V srpnu si v Londýně rozhodně nenechte ujít karneval v Notting Hillu, který spadá na Bank Holiday víkend.
V září se pravidelně uskutečňuje závod na řece z Richmondu do Greenwiche, kde závodí stovky lodí.
V říjnu je na Trafalgarském náměstí Trafalgar day Parade, což je oslava vítězství admirála Nelsona nad Napoleonem.
V listopadu oficiálně začíná po letní pauze zasedání Parlamentu, který slavnostně otevírá královna, k čemuž patří i průvod k Parlamentu.
Druhou sobotu v listopadu se slaví Lord Mayor´s Show, kdy velký průvod s různými alegorickými vozy doprovází nově zvoleného starostu od Cechovního domu (Guidhalll) k Soudnímu dvoru (Law Courts).
5. listopadu je Guy Fawke´s Day, kdy jsou po celém městě k vidění ohňostroje. Mají symbolizovat nepovedené podpálení parlamentu.
Na Oxford Street a Regent Street se rozsvěcují vánoční stromy. Prosinec je samozřejmě dobou adventu, města jsou překrásně vyzdobená a osvětlená. Na Trafalgarském náměstí se večer u vánočního stromu zpívají koledy, který každý rok jako dárek přivezou obyvatelé Osla.